Anglecymrāeg Swadesh List: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 449: | Line 449: | ||
|- | |- | ||
| people || hemela, usu. hem'a | | people || hemela, usu. hem'a | ||
|- | |||
| king || gwen || '' 'gwerlig' '' Welsh; '' 'cyning' '' OE | | king || gwen || '' 'gwerlig' '' Welsh; '' 'cyning' '' OE | ||
|- | |- |