Puhval: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) |
||
Line 142: | Line 142: | ||
! colspan="13" | Pulmonic Consonants | ! colspan="13" | Pulmonic Consonants | ||
|- style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | |- style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | ||
| rowspan=" | | rowspan="3" | <br /><br /> | ||
| colspan="4" | Labial | | colspan="4" | Labial | ||
| colspan="6" | Coronal | | colspan="6" | Coronal | ||
Line 153: | Line 153: | ||
| colspan="2" | Retroflex | | colspan="2" | Retroflex | ||
| colspan="2" | Velar | | colspan="2" | Velar | ||
|- style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | |||
| Voiceless | |||
| Voiced | |||
| Voiceless | |||
| Voiced | |||
| Voiceless | |||
| Voiced | |||
| Voiceless | |||
| Voiced | |||
| Voiceless | |||
| Voiced | |||
| Voiceless | |||
| Voiced | |||
|- | |- | ||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Nasal | | style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Nasal | ||
Line 238: | Line 251: | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" style="vertical-align:bottom;" | {| class="wikitable" style="vertical-align:bottom;" |