Glommish/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 46: | Line 46: | ||
|- | |- | ||
| ''harpe'' || PGmc {{recon|''harpǭ''}} || /ˈharpə/ || ''n, f'' || harp || Harfe || | | ''harpe'' || PGmc {{recon|''harpǭ''}} || /ˈharpə/ || ''n, f'' || harp || Harfe || | ||
|- | |||
| ''drióg'' || PGmc {{recon|''dreugaz''}} || /ˈdɾʲoːg/ || ''adj'' || firm || fest || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] |