Lees'hin: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 152: | Line 152: | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Bilabial!! Labio-dental !! Dental !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text !! Header text | |||
|- | |||
| Nasal || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Plosive || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Affricate || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Fricative || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Approximant || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Trill || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|} | |||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||