6,788
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 17: | Line 17: | ||
{{biggentium|''Nʿášíbh, hóghšáʾ,''}} | {{biggentium|''Nʿášíbh, hóghšáʾ,''}} | ||
{{biggentium|''Ním mafíšáʾ.''}} | {{biggentium|''Ním mafíšáʾ.''}} | ||
{{biggentium|'' | {{biggentium|''Namhím bešéḥí bar ḥálí''}} | ||
{{biggentium|''Tzúl ʿán ʾaním gcór | {{biggentium|''Tzúl ʿán ʾaním gcór ngašílí.''}} | ||
{{biggentium|<big>'''III.'''</big>}} | {{biggentium|<big>'''III.'''</big>}} | ||
Line 70: | Line 70: | ||
| ''ˀis'' || and (clausal) || | | ''ˀis'' || and (clausal) || | ||
|- | |- | ||
| ''qúmháṭh'' || wind || | | ''qúmháṭh<sup>N</sup>'' || wind.{{sc|inan.sg.dir}} || | ||
|- | |- | ||
| ''tzáimí'' || hostile | | ''tzáimí'' || hostile || | ||
|- | |- | ||
| ''fayyeṭhallíˀ'' || {{sc|inv}}.envelop-{{sc|3sg}} || 'envelops it' | | ''fayyeṭhallíˀ'' || {{sc|inv}}.envelop-{{sc|3sg}} || 'envelops it' | ||
Line 95: | Line 95: | ||
|- | |- | ||
| ''láˁíl<sup>N</sup>'' || dear.{{sc|inan.sg.dir}} || | | ''láˁíl<sup>N</sup>'' || dear.{{sc|inan.sg.dir}} || | ||
|- | |||
| ''ˁášíbh'' || || | |||
|- | |||
| ''hóghšáˀ'' || || | |||
|- | |||
| ''mafíšáˀ'' || || | |||
|- | |||
| ''namhím'' || befall.{{sc|axn-sg.loc}} || | |||
|- | |||
| ''bešéḥí<sup>L</sup>'' || blizzard{{sc|-inan.sg.gen}} || | |||
|- | |||
| ''bar'' || then || | |||
|- | |||
| ''ḥálí<sup>L</sup>'' || {{sc|spring-inan.sg.gen}} || | |||
|- | |||
| ''tzúl'' || {{sc|}} | |||
|- | |||
| ''ˁán'' || come.{{sc|pfv.3sg}} | |||
|- | |||
| ''cór<sup>N</sup>'' || post, place | |||
|- | |||
| ''gašílí'' || perch{{sc|axn-sg.gen}} || | |||
|- | |||
|} | |} | ||
edits