1,439
edits
m (→R) |
mNo edit summary |
||
Line 90: | Line 90: | ||
!colspan="3"| | !colspan="3"| | ||
===H=== | ===H=== | ||
|- | |||
| hamisi || n || one million | |||
|- | |- | ||
| hi || pro || it (inanimate) | | hi || pro || it (inanimate) | ||
Line 132: | Line 134: | ||
|- | |- | ||
| jonfu || pro || something (animate) | | jonfu || pro || something (animate) | ||
|- | |||
| jopi || n || number ten | |||
|- | |- | ||
|joqó || n ||disgust | |joqó || n ||disgust | ||
Line 169: | Line 173: | ||
|- | |- | ||
| khau || pro || here | | khau || pro || here | ||
|- | |||
| khet || v|| must | |||
|- | |- | ||
|kheti|| n || necessity | |kheti|| n || necessity | ||
Line 177: | Line 183: | ||
|- | |- | ||
| khu || pro || there | | khu || pro || there | ||
|- | |||
| khurd || v || dare | |||
|- | |- | ||
|khurdi|| n || daring | |khurdi|| n || daring | ||
Line 201: | Line 209: | ||
|- | |- | ||
|kuth|| n || dog | |kuth|| n || dog | ||
|- | |||
| kuut || v || can, may | |||
|- | |- | ||
|kuutó|| n || possibility | |kuutó|| n || possibility | ||
Line 235: | Line 245: | ||
|- | |- | ||
|mel|| n || water | |mel|| n || water | ||
|- | |||
| mép || v || can, knows how to | |||
|- | |- | ||
|mépi || n ||skill | |mépi || n ||skill | ||
Line 247: | Line 259: | ||
|- | |- | ||
|mol || n ||blueness | |mol || n ||blueness | ||
|- | |||
| mopi || n || one thousand | |||
|- | |- | ||
| mots(i) || prep || on side | | mots(i) || prep || on side | ||
|- | |||
| mowisi || n || one billion | |||
|- | |- | ||
|muf|| n || fish | |muf|| n || fish | ||
Line 273: | Line 289: | ||
!colspan="3"| | !colspan="3"| | ||
===NG=== | ===NG=== | ||
|- | |||
| ngofi || n || number thirteen | |||
|- | |||
| ngoipi || n || number nine | |||
|- | |||
| ngoki || n || number eleven | |||
|- | |||
| ngovi || n || number eight | |||
|- | |||
| ngóki || n || number fourteen | |||
|- | |||
| ngópi || n || number twelve | |||
|- | |- | ||
!colspan="3"| | !colspan="3"| | ||
===O=== | ===O=== | ||
|- | |||
| ofi || n || number five | |||
|- | |||
| ohu || adv || once | |||
|- | |- | ||
| oil(i) || prep || as | | oil(i) || prep || as | ||
|- | |- | ||
| oist(i) || prep || under | | oist(i) || prep || under | ||
|- | |||
| ok || num || three | |||
|- | |||
| okart || n || triangle | |||
|- | |||
| okhi || adj || third | |||
|- | |||
| okhu || adv || thrice | |||
|- | |||
| oki || n || number three | |||
|- | |||
| okitse || adj || threefold | |||
|- | |||
| omi || n || number seven | |||
|- | |- | ||
| onta || pro || anything (animate) | | onta || pro || anything (animate) | ||
|- | |- | ||
| ongka || pro || everything (animate) | | ongka || pro || everything (animate) | ||
|- | |||
| op || num || two | |||
|- | |||
| opart || n || line | |||
|- | |||
| ophi || adj || second | |||
|- | |||
| ophu || adv || twice | |||
|- | |||
| ophungovi || n || number sixteen | |||
|- | |||
| opi || n || number two | |||
|- | |||
| opisi || n || pair | |||
|- | |||
| opitse || adj || twofold | |||
|- | |- | ||
| ordhi || pro || all/every kind of | | ordhi || pro || all/every kind of | ||
Line 314: | Line 376: | ||
|- | |- | ||
| otos || pro || with anyone | | otos || pro || with anyone | ||
|- | |||
| oz || num || zero | |||
|- | |||
| ozhi || adj || zeroth | |||
|- | |||
| ozi || n || number zero, nought | |||
|- | |- | ||
!colspan="3"| | !colspan="3"| | ||
===Ó=== | ===Ó=== | ||
|- | |||
| ókart || n || hexagon | |||
|- | |||
| ókki || n || number six | |||
|- | |- | ||
| ól || postp || GEN like | | ól || postp || GEN like | ||
Line 325: | Line 397: | ||
|- | |- | ||
| óp || postp || GEN about; ABL according to | | óp || postp || GEN about; ABL according to | ||
|- | |||
| ópart || n || square | |||
|- | |||
| óppi || n || number four | |||
|- | |- | ||
!colspan="3"| | !colspan="3"| | ||
Line 469: | Line 545: | ||
|- | |- | ||
|tlsl || n ||shallow | |tlsl || n ||shallow | ||
|- | |||
| toti || n || one hundred | |||
|- | |- | ||
|trk || n ||smithy | |trk || n ||smithy | ||
Line 475: | Line 553: | ||
|- | |- | ||
|tup || n ||stick | |tup || n ||stick | ||
|- | |||
| tut || v || wants | |||
|- | |- | ||
|tuta || n ||craving, wish | |tuta || n ||craving, wish |
edits