9,124
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) (→Vowels) |
||
Line 128: | Line 128: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| ''' | |colspan="3"| '''''Front''''' | ||
|- | |||
| '''ee''' || /i/ || as ''ee'' in 'bee' | |||
|- | |- | ||
| ''' | | '''i''' || /ɪ/ || as ''i'' in 'bit' | ||
|- | |- | ||
| '''ae''' || /e/ || as ''ay'' in 'bay' | | '''ae''' || /e/ || as ''ay'' in 'bay' | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''e''' || /ɛ/ || as ''e'' in 'bet' | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''aa''' || /æ/ || as ''a'' in 'bat' | ||
|- | |- | ||
| ' | |colspan="3"| '''''Back''''' | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''a''' || /ɑ/ || as ''a'' in 'father' | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''uh''' || /ʌ/ || as ''u'' in 'but' | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''aw''' || /ɔ/ || as ''ou'' in 'bought' | ||
|- | |- | ||
| '''o''' || /o/ || as ''oa'' in 'boat' | | '''o''' || /o/ || as ''oa'' in 'boat' | ||
Line 150: | Line 152: | ||
| '''oo''' || /u/ || as ''oo'' in 'boot' | | '''oo''' || /u/ || as ''oo'' in 'boot' | ||
|- | |- | ||
| ''' | |colspan="3"| '''''Diphthongs''''' | ||
|- | |||
| '''ai''' || /aɪ̯/ || as ''ie'' in 'bit' | |||
|- | |||
| '''au''' || /aʊ̯/ || as ''ow'' in 'cow' | |||
|} | |} | ||