20
edits
(→Vowels) |
|||
Line 116: | Line 116: | ||
| '''i''' || /ɪ/ || as ''i'' in ‘b'''i'''t’ | | '''i''' || /ɪ/ || as ''i'' in ‘b'''i'''t’ | ||
|- | |- | ||
| '''e''' || /e/ || as ''ay'' in ‘b'''ay'''’ | | '''i, e''' || /i/ || as ''ee'' in ‘t'''ee'''n’ | ||
|- | |||
| '''e, ay''' || /e/ || as ''ay'' in ‘b'''ay'''’ | |||
|- | |- | ||
| '''e''' || /ɛ/ || as ''e'' in ‘b'''e'''t’ | | '''e''' || /ɛ/ || as ''e'' in ‘b'''e'''t’ | ||
|- | |- | ||
| '''a, ā''' || / | | '''a, ā''' || /a/ || as ''a'' in ‘b'''a'''t’ | ||
|- | |- | ||
|colspan=3| '''''Back''''' | |colspan=3| '''''Back''''' | ||
Line 142: | Line 144: | ||
| '''au, ow''' || /aʊ̯/ || as ''ow'' in ‘c'''ow'''’ | | '''au, ow''' || /aʊ̯/ || as ''ow'' in ‘c'''ow'''’ | ||
|} | |} | ||
==Example texts== | ==Example texts== |
edits