6,788
edits
Line 734: | Line 734: | ||
!style="width: 240px; "|Distributive | !style="width: 240px; "|Distributive | ||
|- | |- | ||
!| | !|Adnominal | ||
|''jé'' (who);<br/>''jî'' (fem., rare);<br/>''ján'' (what) | |rowspan=2|''jé'' (who);<br/>''jî'' (fem., rare);<br/>''ján'' (what) | ||
|''mé'' | |''mé'' | ||
|''ħé'' | |''ħé'' | ||
Line 742: | Line 742: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |''rôg'' | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
!| | !|Pronominal | ||
|''ímé'' | |''ímé'' | ||
|''ížá'' | |''ížá'' | ||
Line 753: | Line 752: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|'' | | | ||
| | |||
|- | |||
!|Quality (what kind of) | |||
|''jélt'' (declined like ''ímé'') | |||
|''mélt'' | |||
|''ħélt'' | |||
|''ťélt'' | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
!|Place | !|Place | ||
|''jách'' | |''jách''; ''émmâ'' | ||
|''mách; dátè'' | |''mách; dátè'' | ||
|''ħách'' | |''ħách'' | ||
|''ťách'' | |''ťách'' | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Origin | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Destination | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Time | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Quantity/Extent | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Manner | |||
|''jêr'', ''díeŋkúl'' | |||
|''mêr'' | |||
|''ħêr'' | |||
|''ťêr'' | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Cause | |||
|''jěn'' | |||
|''měn'' | |||
|''ħěn'' | |||
|''ťěn'' | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
!|Purpose | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | |
edits