354
edits
(→Nouns) |
(→Nouns) |
||
Line 107: | Line 107: | ||
! Duozynis !! English !! Notes | ! Duozynis !! English !! Notes | ||
|- | |- | ||
| / | | /kuto/ || fire || | ||
|- | |- | ||
| /ha/ || year || | | /ha/ || year || | ||
|- | |- | ||
| / | | /aɾeɾe/ || youth || | ||
|- | |- | ||
| / | | /ʃuha/ || hand || | ||
|- | |- | ||
| / | | /numa/ || moon || | ||
|- | |- | ||
| / | | /tʃytoɾok/ || wave (salutation) || (wave) + (suffix: v>n) | ||
|- | |- | ||
| / | | /kehom/ || wealth || | ||
|- | |- | ||
| /hak/ || work || (work) + (suffix: v>n) | | /hak/ || work || (work) + (suffix: v>n) | ||
|- | |- | ||
| / | | /harɕɯ/ || worker || (work) + (suffix: one who Xs) | ||
|- | |- | ||
| / | | /dzektune/ || width || (wide) + (suffix: adj>n) | ||
|- | |- | ||
| / | | /hajurɕɯ/ || scribe || (write) + (suffix: one who Xs) | ||
|- | |- | ||
| /θɯʃøgykok/ || weight || (weigh) + (suffix: v>n) | | /θɯʃøgykok/ || weight || (weigh) + (suffix: v>n) | ||
Line 167: | Line 167: | ||
| /tatʃojo/ || wife || | | /tatʃojo/ || wife || | ||
|- | |- | ||
| / | | /ʑu/ || woman || | ||
|- | |- | ||
| / | | /nitə/ || husband || | ||
|- | |- | ||
| / | | /natə/ || man || | ||
|- | |- | ||
| / | | /ura/ || wind || | ||
|- | |||
| /teboɾ/ || wing || | |||
|- | |||
| /iɾijo/ || winter || | |||
|- | |||
| /jarfazu/ || wire || | |||
|- | |||
| /iŋji/ || wolf || | |||
|- | |||
| /nuθ/ || wrist || | |||
|- | |||
| /nadʒ/ || wound || | |||
|- | |||
| /dʒuʎon/ || worm || | |||
|- | |||
| /guda/ || world || | |||
|- | |||
| /re/ || word || | |||
|- | |- | ||
| / | | /madza/ || wool || | ||
| | |- | ||
| /dzoɾo/ || wood | |||
|} | |||
wood | |||
==Numbers== | ==Numbers== |
edits