1,279
edits
Line 457: | Line 457: | ||
|20 || 10 || uv ||40 || 20 || ketuv || 400 || 100 || sin | |20 || 10 || uv ||40 || 20 || ketuv || 400 || 100 || sin | ||
|} | |} | ||
{| {{Table/bluetable}} style="text-align:center; vertical-align:middle" | {| {{Table/bluetable}} style="text-align:center; vertical-align:middle" | ||
!colspan="9"|Haoliadh Maur (Haoli Numbers) [Powers of 20] | !colspan="9"|Haoliadh Maur (Haoli Numbers) [Powers of 20] | ||
|- | |- | ||
! Decimal !! Vigesimal !! Haoli | ! Power !! Decimal !! Vigesimal !! Haoli | ||
|- | |- | ||
| 20<sup>0</sup> || 1 || 1 || edu | |||
|- | |||
| 20<sup>1</sup> || 20 || 10 || uv | |||
|- | |||
| 20<sup>2</sup> || 400 || 100 || sin | |||
|- | |||
| 20<sup>3</sup> || 8,000 || 1,000 || biax | |||
|- | |||
| 20<sup>4</sup> || 160,000 || 10,000 || nova | |||
|- | |||
| 20<sup>5</sup> || 3,200,000 || 100,000 || jova | |||
|- | |||
| 20<sup>6</sup> || 64,000,000 || 1,000,000 || sova | |||
|} | |} | ||
edits