1,439
edits
m (→Dictionary) |
|||
Line 365: | Line 365: | ||
|philosopher (natural) | |philosopher (natural) | ||
|curious (positively) | |curious (positively) | ||
|- | |||
|dengutes | |||
|v, IIb | |||
|discuss, debate | |||
| | |||
|- | |- | ||
|denna | |denna | ||
Line 1,489: | Line 1,494: | ||
|n, M | |n, M | ||
|lateral | |lateral | ||
| | |||
|- | |||
|leefetta | |||
|v, Ia | |||
|teach, lecture | |||
| | |||
|- | |||
|leefu | |||
|n, F | |||
|insight, understanding | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,510: | Line 1,525: | ||
|walk | |walk | ||
|travel (IPFV) | |travel (IPFV) | ||
|- | |||
|lexa | |||
|n, D | |||
|truth | |||
| | |||
|- | |||
|lexare | |||
|a | |||
|true | |||
| | |||
|- | |- | ||
|liku | |liku | ||
Line 2,460: | Line 2,485: | ||
|n, N | |n, N | ||
|servant | |servant | ||
| | |||
|- | |||
|povom | |||
|v, IIa | |||
|converse, talk | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,606: | Line 2,636: | ||
|breastfeed | |breastfeed | ||
|coddle, spoil | |coddle, spoil | ||
|- | |||
|rojum | |||
|v, IIa | |||
|study | |||
|learn (IPFV) | |||
|- | |- | ||
|rokke | |rokke | ||
Line 3,289: | Line 3,324: | ||
|vom | |vom | ||
|v, IIa | |v, IIa | ||
|speak | |speak, talk | ||
| | | | ||
|- | |- |
edits