354
edits
(Changing the layout) |
(→Vocabulary: Adding S) |
||
Line 711: | Line 711: | ||
|- | |- | ||
| /sɛgɛ/ || sort || verb || | | /sɛgɛ/ || sort || verb || | ||
|- | |||
| /tysu/ || smell (with the nose) || verb || | |||
|- | |||
| /jacɶ/ || smile || verb || | |||
|- | |||
| /jacɶ/ || smile || noun || | |||
|- | |||
| /syzɛ/ || smoke || noun || | |||
|- | |||
| /ɦalɨ/ || smooth || adjective || | |||
|- | |||
| /zɸybyd/ || snake || noun || | |||
|- | |||
| /sonɔ/ || snap || verb || | |||
|- | |||
| /dɨnɛ/ || sneeze || noun || | |||
|- | |||
| /dɨnɛ/ || sneeze || verb || | |||
|- | |||
| /miry/ || snow || noun || | |||
|- | |||
| /miry/ || snow || verb || | |||
|- | |||
| /di/ || so || adverb || | |||
|- | |||
| /çise/ || so || conjunctive || | |||
|- | |||
| /tiba/ || soap || noun || | |||
|- | |||
| /dɔb/ || social || adjective || | |||
|- | |||
| /zi/ || society || noun || | |||
|- | |||
| /sihi/ || sock || noun || | |||
|- | |||
| /zinɯx/ || sofa || noun || | |||
|- | |||
| /tɨβ/ || soil || noun || | |||
|- | |||
| /sir/ || soldier || noun || | |||
|- | |||
| /du/ || some || determiner || | |||
|- | |||
| /sizɔ/ || somebody || pronoun || | |||
|- | |||
| /dij/ || someone || pronoun || | |||
|- | |||
| /taw/ || something || pronoun || | |||
|- | |||
| /dizi/ || sometimes || adverb || | |||
|- | |||
| /fu/ || single || adjective || | |||
|- | |||
| /dɛlɘ/ || sink || verb || | |||
|- | |||
| /tɨsɸtu/ || sister || noun || | |||
|- | |||
| /gɨdrk/ || sit || verb || | |||
|- | |||
| /tɨru/ || site || noun || | |||
|- | |||
| /xɛl/ || situation || noun || | |||
|- | |||
| /zajot/ || six || number || | |||
|- | |||
| /sizɛ/ || size || noun || | |||
|- | |||
| /dyddoː/ || skeleton || noun || | |||
|- | |||
| /ɟyddʒɒ/ || skill || noun || | |||
|- | |||
| /gødçai/ || skilled || adjective || | |||
|- | |||
| /lizarɯlts/ || skin || noun || | |||
|- | |||
| /ɦai/ || skirt || noun || | |||
|- | |||
| /myroː/ || skull || noun || | |||
|- | |||
| /nynu/ || sky || noun || | |||
|- | |||
| /udjθtj/ || slave || noun || | |||
|- | |||
| /dusal/ || sleep || verb || | |||
|- | |||
| /dusal/ || sleep || noun || | |||
|- | |||
| /ɦɔʃo/ || slim (of a person) || adjective || | |||
|- | |||
| /re/ || slip || verb || | |||
|- | |||
| /tʃɨun/ || slope || noun || | |||
|- | |||
| /datxu/ || small || adjective || | |||
|- | |||
| /dɔsœ/ || smash || verb || | |||
|- | |||
| /døntu/ || smell (emit odor) || verb || | |||
|- | |||
| /dɨ/ || should || verb || | |||
|- | |||
| /mɔda/ || shoulder || noun || | |||
|- | |||
| /βuzɔ/ || show || noun || | |||
|- | |||
| /n̥ɔk/ || show || verb || | |||
|- | |||
| /zatɛ/ || shrine || noun || | |||
|- | |||
| /kik/ || sick || adjective || | |||
|- | |||
| /kika/ || sickness || noun || | |||
|- | |||
| /fuk/ || side || noun || | |||
|- | |||
| /dhubbjɛ/ || side || noun || | |||
|- | |||
| /zada/ || siege || noun || | |||
|- | |||
| /βɯdrudg/ || sign || noun || | |||
|- | |||
| /soːdœg/ || sign || verb || | |||
|- | |||
| /n̥œne/ || significant || adjective || | |||
|- | |||
| /kutθtnɛ/ || silence || noun || | |||
|- | |||
| /kuttʃa/ || silent || adjective || | |||
|- | |||
| /ldʒɨwi/ || silk || noun || | |||
|- | |||
| /cɨmi/ || silver || noun || | |||
|- | |||
| /bɨdja/ || similar || adjective || | |||
|- | |||
| /rɔr/ || simple || adjective || | |||
|- | |||
| /rɔzɛu/ || simply || adverb || | |||
|- | |||
| /ʃifi/ || sin || noun || | |||
|- | |||
| /ttsɾw/ || since || conjunctive || | |||
|- | |||
| /tila/ || since || preposition || | |||
|- | |||
| /rurɔw/ || sing || verb || | |||
|- | |||
| /raɔrɔs/ || singer || noun || | |||
|- | |||
| /ddzɨrɛd/ || sew || verb || | |||
|- | |||
| /dʒuxs/ || sex || noun || | |||
|- | |||
| /duɣiɛ/ || sexy || adjective || | |||
|- | |||
| /hɛtdʒa/ || shade, shadow || noun || | |||
|- | |||
| /tan/ || shadow || noun || | |||
|- | |||
| /ljɛlɾ/ || shake || verb || | |||
|- | |||
| /aullj/ || shame || noun || | |||
|- | |||
| /kɯte/ || shape || noun || | |||
|- | |||
| /giri/ || share || verb || | |||
|- | |||
| /tyddʒa/ || shark || noun || | |||
|- | |||
| /dijɯl/ || sharp || adjective || | |||
|- | |||
| /sizai/ || sheep || noun || | |||
|- | |||
| /winu/ || shelf || noun || | |||
|- | |||
| /jaw/ || shell || noun || | |||
|- | |||
| /dadɔ/ || shield || noun || | |||
|- | |||
| /muxi/ || ship || noun || | |||
|- | |||
| /wada/ || shirt || noun || | |||
|- | |||
| /ʃixi/ || shit || noun || | |||
|- | |||
| /ʃixi/ || shit || verb || | |||
|- | |||
| /zyɦɛ/ || shock || verb || | |||
|- | |||
| /ʝijoː/ || shoe || noun || | |||
|- | |||
| /tizœ/ || shoot || verb || | |||
|- | |||
| /kizɛ/ || shore || noun || | |||
|- | |||
| /tjad/ || short || adjective || | |||
|- | |||
| /øhg/ || secret || noun || | |||
|- | |||
| /øhg/ || secret || verb || | |||
|- | |||
| /tasi/ || section || noun || | |||
|- | |||
| /tjɔɾu/ || security || noun || | |||
|- | |||
| /ti/ || see || verb || | |||
|- | |||
| /βisa/ || seed || noun || | |||
|- | |||
| /subəbaw/ || seed || noun || | |||
|- | |||
| /dɨgu/ || seek || verb || | |||
|- | |||
| /kasa/ || seem || verb || | |||
|- | |||
| /jijo/ || self || noun || | |||
|- | |||
| /dɨtɛ/ || sell || verb || | |||
|- | |||
| /durɯ/ || send || verb || | |||
|- | |||
| /hœŋak/ || sense || noun || | |||
|- | |||
| /ʃɔdœ/ || separate || verb || | |||
|- | |||
| /tihø/ || series || noun || | |||
|- | |||
| /sine/ || serious || adjective || | |||
|- | |||
| /tjaɹu/ || servant || noun || | |||
|- | |||
| /dŋɨ/ || serve || verb || | |||
|- | |||
| /djizu/ || service || noun || | |||
|- | |||
| /dyjyk/ || set || noun || | |||
|- | |||
| /tɯttʃɔ/ || set || verb || | |||
|- | |||
| /wida/ || settle || verb || | |||
|- | |||
| /wignam/ || settlement || noun || | |||
|- | |||
| /lag/ || seven || number || | |||
|- | |||
| /koːgi/ || several || determiner || | |||
|} | |} | ||
edits