9,124
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) No edit summary |
Bpnjohnson (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable mw-collapsible | {| class="wikitable mw-collapsible" | ||
|- | |- | ||
! colspan= | ! colspan=6| Class 7 Strong Verb (Anomalous): '''gangna, gǣn''' ‘to go’ | ||
|- | |- | ||
! align="center" width="150" | Infinitive | ! align="center" width="150"| Infinitive | ||
! width="50"| | |||
! align="center" width="150"| Standard | |||
! align="center" width="150"| Inverse | |||
! align="center" width="150"| Standard | |||
! align="center" width="150"| Inverse | |||
|- | |- | ||
|rowspan= | |rowspan=4 align="center"| gangna, gǣn | ||
! | ! | ||
!colspan= | !colspan=2 align="center"| Present Indicative | ||
!colspan=2 align="center"| Present Subjunctive | |||
|- | |- | ||
| align="center" | ''1sg.'' | | align="center" | ''1sg.'' | ||
| align="center" | ganga, | | align="center" | ik ganga, ik gēm | ||
| align="center" | | | align="center" | gangik, gǣmik | ||
| align="center" | ik ganga | |||
| align="center" | gangik | |||
|- | |||
| align="center" | ''2sg.'' | |||
| align="center" | þū gangis, þū gǣs | |||
| align="center" | gangistu, gǣstu | |||
| align="center" | þū gangas | |||
| align="center" | gangastu | |||
|- | |||
| align="center" | ''3sg.m.'' | |||
| align="center" | is gangiþ, is gǣþ | |||
| align="center" | gangiðis, gǣðis | |||
| align="center" | is ganga | |||
| align="center" | gangis | |||
|- | |- | ||
! align="center" | Present Participle | ! align="center" | Present Participle | ||
| align="center" | '' | | align="center" | ''3sg.f.'' | ||
| align="center" | | | align="center" | sī gangiþ, sī gǣþ | ||
| align="center" | | | align="center" | gangiþ sī, gǣþ sī | ||
| align="center" | sī ganga | |||
| align="center" | ganga sī | |||
|- | |||
|rowspan=4 align="center" | gangnaþs, gǣnþs | |||
| align="center" | ''3sg.n.'' | |||
| align="center" | it gangiþ, it gǣþ | |||
| align="center" | gangiðit, gǣðit | |||
| align="center" | it ganga | |||
| align="center" | gangit | |||
|- | |- | ||
| | | align="center" | ''1du.'' | ||
| align="center" | | | align="center" | wit gangma, wit gǣm | ||
| align="center" | | | align="center" | gangant, gǣnt | ||
| align="center" | | | align="center" | wit gangam | ||
| align="center" | gangant | |||
|- | |- | ||
| align="center" | ''1pl.'' | | align="center" | ''1pl.'' | ||
| align="center" | gangma, gǣm | | align="center" | wīs gangma, wīs gǣm | ||
| align="center" | gangam | | align="center" | gangmas, gǣms | ||
| align="center" | wīs gangam | |||
| align="center" | gangams | |||
|- | |||
| align="center" | ''2du.'' | |||
| align="center" | ǧut gangiþ, ǧut gǣþ | |||
| align="center" | gangist, gǣst | |||
| align="center" | ǧut gangaþ | |||
| align="center" | gangast | |||
|- | |- | ||
! align="center" | Past Participle | ! align="center" | Past Participle | ||
| align="center" | ''2pl.'' | | align="center" | ''2pl.'' | ||
| align="center" | gangiþ, gǣþ | | align="center" | jūs gangiþ, jūs gǣþ | ||
| align="center" | gangaþ | | align="center" | gangiþs, gǣþs | ||
| align="center" | jūs gangaþ | |||
| align="center" | gangaþs | |||
|- | |||
|rowspan=4 align="center" | gangnas, gǣns | |||
| align="center" | ''3pl.m.'' | |||
| align="center" | īs gangnaþ | |||
| align="center" | gangnaþs | |||
| align="center" | īs gangan | |||
| align="center" | gangans | |||
|- | |||
| align="center" | ''3pl.f.'' | |||
| align="center" | ižas gangnaþ | |||
| align="center" | gangnaþs | |||
| align="center" | ižas gangan | |||
| align="center" | gangans | |||
|- | |- | ||
| | | align="center" | ''3pl.n.'' | ||
| align="center" | | | align="center" | iža gangnaþ | ||
| align="center" | | | align="center" | gangnaþs | ||
| align="center" | | | align="center" | iža gangan | ||
| align="center" | gangans | |||
|- | |- | ||
! | ! | ||
!colspan= | |||
|- | !colspan=2 align="center" | Past Indicative | ||
!colspan=2 align="center" | Past Subjunctive | |||
|- | |||
! align="center" | Imperative | ! align="center" | Imperative | ||
| align="center" | ''1sg.'' | | align="center" | ''1sg.'' | ||
| align="center" | īǧa | | align="center" | ik īǧa | ||
| align="center" | īǧa | | align="center" | īǧik | ||
| align="center" | ik īǧa | |||
| align="center" | īǧik | |||
|- | |- | ||
| align="center" | gang, gǣ | | align="center" | gang, gǣ | ||
| align="center" | ''2sg.'' | | align="center" | ''2sg.'' | ||
| align="center" | | | align="center" | þū īǧis | ||
| align="center" | īǧistu | |||
| align="center" | þū īǧis | |||
| align="center" | īǧistu | |||
|- | |||
|rowspan=3 align="center" | gangaða, gǣða | |||
| align="center" | ''3sg.m.'' | |||
| align="center" | is īǧa | |||
| align="center" | īǧis | |||
| align="center" | is īǧe | |||
| align="center" | īǧis | | align="center" | īǧis | ||
|- | |- | ||
| align="center" | | | align="center" | ''3sg.f.'' | ||
| align="center" | ''3sg.'' | | align="center" | s·īǧa | ||
| align="center" | īǧa | | align="center" | īǧa sī | ||
| align="center" | īǧe | | align="center" | s·īǧe | ||
| align="center" | īǧe sī | |||
|- | |||
| align="center" | ''3sg.n.'' | |||
| align="center" | it īǧa | |||
| align="center" | īǧit | |||
| align="center" | it īǧe | |||
| align="center" | īǧit | |||
|- | |||
|rowspan=2 align="center" | gangma, gǣm | |||
| align="center" | ''1du.'' | |||
| align="center" | wit īǧim | |||
| align="center" | īǧint | |||
| align="center" | wit īǧim | |||
| align="center" | īǧint | |||
|- | |- | ||
| align="center" | ''1pl.'' | | align="center" | ''1pl.'' | ||
| align="center" | īǧim | | align="center" | wīs īǧim | ||
| align="center" | īǧim | | align="center" | īǧims | ||
| align="center" | wīs īǧim | |||
| align="center" | īǧims | |||
|- | |||
|rowspan=2 align="center" | gangiþ, gǣþ | |||
| align="center" | ''2du.'' | |||
| align="center" | ǧut īǧiþ | |||
| align="center" | īǧist | |||
| align="center" | ǧut īǧiþ | |||
| align="center" | īǧist | |||
|- | |- | ||
| align="center" | ''2pl.'' | | align="center" | ''2pl.'' | ||
| align="center" | īǧiþ | | align="center" | jūs īǧiþ | ||
| align="center" | īǧiþ | | align="center" | īǧiþs | ||
| align="center" | jūs īǧiþ | |||
| align="center" | īǧiþs | |||
|- | |||
|rowspan=3 align="center" | gangnaþa, gǣnþa | |||
| align="center" | ''3pl.m.'' | |||
| align="center" | īs īǧin | |||
| align="center" | īǧins | |||
| align="center" | īs īǧin | |||
| align="center" | īǧins | |||
|- | |||
| align="center" | ''3pl.f.'' | |||
| align="center" | ižas īǧin | |||
| align="center" | īǧins | |||
| align="center" | ižas īǧin | |||
| align="center" | īǧins | |||
|- | |- | ||
| align="center" | | | align="center" | ''3pl.n.'' | ||
| align="center" | | | align="center" | iža īǧin | ||
| align="center" | īǧin | | align="center" | īǧins | ||
| align="center" | iža īǧin | |||
| align="center" | īǧin | | align="center" | īǧin | ||
|} | |} |