7,056
edits
Line 63: | Line 63: | ||
====Latin orthography==== | ====Latin orthography==== | ||
=====Alphabet===== | =====Alphabet===== | ||
{|style="text-align:center" | |||
| | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! Letter !! Name !! IPA | |||
|- | |||
| A a || a || [ä] | |||
|- | |||
| B b || be || [be̞] | |||
|- | |||
| C c || ce || [t͡ʃe̞] | |||
|- | |||
| Ç ç || çe || [θe̞] | |||
|- | |||
| D d || de || [de̞] | |||
|- | |||
| E e || e || [e̞] | |||
|- | |||
| F f || efe || [ˈe̞fe̞] | |||
|- | |||
| G g || ge || [d͡ʒe̞] | |||
|- | |||
| Gh gh || ghen || [ʕe̞n] | |||
|- | |||
| H h || aca || [ˈäkä] | |||
|} | |||
| | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! Letter !! Name !! IPA | |||
|- | |||
| I i || i || [i] | |||
|- | |||
| J j || jota || [ˈd͡ʒo̞tä] | |||
|- | |||
| K k || ka || [kä] | |||
|- | |||
| L l || ell || [ˈe̞le̞] | |||
|- | |||
| Lh lh || elhe || [ˈe̞ʎe̞] | |||
|- | |||
| M m || eme || [ˈe̞me̞] | |||
|- | |||
| N n || ene || [ˈe̞ne̞] | |||
|- | |||
| Nh nh || enhe || [ˈe̞ɲe̞] | |||
|- | |||
| O o || o || [o̞] | |||
|- | |||
| P p || pe || [pe̞] | |||
|} | |||
| | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! Letter !! Name !! IPA | |||
|- | |||
| Q q || ku || [ku] | |||
|- | |||
| R r || erre || [ˈe̞re̞] | |||
|- | |||
| S s || esse || [ˈe̞se̞] | |||
|- | |||
| T t || te || [te̞] | |||
|- | |||
| U u || u || [u] | |||
|- | |||
| V v || ve || [ve̞] | |||
|- | |||
| W w || we || [we̞] | |||
|- | |||
| X x || exe || [ˈe̞ʃe̞] | |||
|- | |||
| Y y || ye || [je̞] | |||
|- | |||
| Z z || zeta || [ˈze̞tä] | |||
|} | |||
|} | |||
=====Consonants===== | =====Consonants===== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" |
edits