138,982
edits
m (→W) |
m (→P) |
||
Line 225: | Line 225: | ||
|- | |- | ||
|Pfårr||sleep, inactivity, dormancy, hiatus|| ''P-'' {{sc|vn}} + ''wårr'' 'sleep' || | |Pfårr||sleep, inactivity, dormancy, hiatus|| ''P-'' {{sc|vn}} + ''wårr'' 'sleep' || | ||
|- | |||
|Pfei||existence, entity, being|| ''P-'' {{sc|vn}} + ''wei'' 'exist' || | |||
|- | |- | ||
|Pfeiz||salvation, deliverance|| ''P-'' {{sc|vn}} + ''weiz'' 'save, deliver' || | |Pfeiz||salvation, deliverance|| ''P-'' {{sc|vn}} + ''weiz'' 'save, deliver' || |
edits