Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Ataši: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Ataši
(view source)
Revision as of 00:57, 13 August 2023
115 bytes removed
,
13 August 2023
→Phonology
Revision as of 19:44, 12 August 2023
(
view source
)
Assimilating Pork
(
talk
|
contribs
)
(
→Copulas
)
← Older edit
Revision as of 00:57, 13 August 2023
(
view source
)
Assimilating Pork
(
talk
|
contribs
)
(
→Phonology
)
Newer edit →
Line 98:
Line 98:
! Middle
! Middle
! Back
! Back
|-
! Close
|'''i''' /i/ '''ï''' /i:/
|
|'''u''' /u/ '''ü''' /u:/
|-
! Near-close
|'''ì''' /ɪ/
|
|'''ù''' /ʊ/
|-
|-
! Close-mid
! Close-mid
Assimilating Pork
1,371
edits