6,435
edits
Tardigrade (talk | contribs) |
Tardigrade (talk | contribs) |
||
| Line 253: | Line 253: | ||
| [[w:ʃ|ʃ]] ⟨x⟩ | | [[w:ʃ|ʃ]] ⟨x⟩ | ||
| [[w:Voiceless_velar_fricative|x]] ⟨h⟩ | | [[w:Voiceless_velar_fricative|x]] ⟨h⟩ | ||
|- | |||
| | |||
! rowspan=2 | [[w:Approximant|Approximant]] !! <small>[[w:Central consonant|central]]</small> | |||
| w | |||
| | |||
| j | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
! <small>[[w:Central consonant|central]]</small> | |||
| | |||
| l | |||
| ʎ | |||
| | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| | | | ||
! rowspan=2 | [[w:Fricative|Fricative]] !! <small>[[w: | ! rowspan=2 | [[w:Fricative|Fricative]] !! <small>[[w:Central consonant|central]]</small> | ||
| [[w:Voiced_labial_fricative|v]] ⟨v⟩ | | [[w:Voiced_labial_fricative|v]] ⟨v⟩ | ||
| [[w:Voiceless_labial_fricative|f]] ⟨f⟩ | | [[w:Voiceless_labial_fricative|f]] ⟨f⟩ | ||
edits