Germian/Nouns: Difference between revisions

Line 427: Line 427:
|-
|-
| {{term|soziaal/sozilogic kjon}} || social/sociological gender
| {{term|soziaal/sozilogic kjon}} || social/sociological gender
|-
| {{term|tsoogeevend kjon)}} || assigned gender
|-
|-
| {{term|tverc(-sec/-kjon)}} || trans(-sexual/-gender)
| {{term|tverc(-sec/-kjon)}} || trans(-sexual/-gender)
1,604

edits