1,604
edits
| Line 427: | Line 427: | ||
|- | |- | ||
| {{term|soziaal/sozilogic kjon}} || social/sociological gender | | {{term|soziaal/sozilogic kjon}} || social/sociological gender | ||
|- | |||
| {{term|tsoogeevend kjon)}} || assigned gender | |||
|- | |- | ||
| {{term|tverc(-sec/-kjon)}} || trans(-sexual/-gender) | | {{term|tverc(-sec/-kjon)}} || trans(-sexual/-gender) | ||
edits