108,479
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 275: | Line 275: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}}, {{term|xeim'}} || {{term|ik}}, {{term|simm}}, {{term|simḿfaa}} | | [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}}, {{term|xeim'}} || {{term|ik}}, {{term|simm}}, {{term|simḿfaa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-meat_stew.jpg|100px]] || || {{term|tsexa}} || {{term|zjasá}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-secretary.jpg|100px]] || || {{term|sutxihuóc}} || {{term|suciuuq}} | | [[File:Wacag-secretary.jpg|100px]] || || {{term|sutxihuóc}} || {{term|suciuuq}} | ||
| Line 553: | Line 555: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-face-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-face-b-r.jpg|25px]] || {{term|āl}} || {{term|agu}}, {{term|riis}} | | [[File:Wacag-face-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-face-b-r.jpg|25px]] || {{term|āl}} || {{term|agu}}, {{term|riis}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-portrait.jpg|100px]] || || {{term|itn'jamu}} || {{term|ìnjamu}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-hēie.jpg|100px]] || || {{term|hēie}} || {{term|áaaia}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-reflexive.jpg|100px]] || || {{term|coil}} || {{term|jiit}} | | [[File:Wacag-reflexive.jpg|100px]] || || {{term|coil}} || {{term|jiit}} | ||
| Line 657: | Line 663: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | | [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-sisesise.jpg|100px]] || || {{term|sisesise}} || {{term|zízizizi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mead.jpg|100px]] || || {{term|ūsad}} || {{term|yuínth}} | | [[File:Wacag-mead.jpg|100px]] || || {{term|ūsad}} || {{term|yuínth}} | ||
| Line 745: | Line 753: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-giant-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-giant-a-r.jpg|25px]] || {{term|éá}} || {{term|sjusa}} | | [[File:Wacag-giant-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-giant-a-r.jpg|25px]] || {{term|éá}} || {{term|sjusa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-crowded.jpg|100px]] || || {{term|ujo}} || {{term|ûhi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-giant-b.jpg|100px]] || || {{term|éáyan}} || {{term|sjusa}} | | [[File:Wacag-giant-b.jpg|100px]] || || {{term|éáyan}} || {{term|sjusa}} | ||
| Line 757: | Line 767: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | | [[File:Wacag-plant.jpg|100px]] || [[File:Wacag-plant-r.jpg|25px]] || {{term|miu}} || {{term|sar}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-ivy.jpg|100px]] || || {{term|íd'a}} || {{term|ìtham}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-shameplant.jpg|100px]] || || {{term|yuyami}} || {{term|yujuámi}} | | [[File:Wacag-shameplant.jpg|100px]] || || {{term|yuyami}} || {{term|yujuámi}} | ||
| Line 947: | Line 959: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-ez'.jpg|100px]] || || {{term|ez'}} | | [[File:Wacag-ez'.jpg|100px]] || || {{term|ez'}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-potter.jpg|100px]] || || {{term|sixue}} || {{term|zisu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hospitable.jpg|100px]] || || {{term|xeyux}} || {{term|zirjit}} | | [[File:Wacag-hospitable.jpg|100px]] || || {{term|xeyux}} || {{term|zirjit}} | ||
| Line 989: | Line 1,003: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-monkey.jpg|100px]] || [[File:Wacag-monkey-r.jpg|25px]] || {{term|hian}} || {{term|rhi}} | | [[File:Wacag-monkey.jpg|100px]] || [[File:Wacag-monkey-r.jpg|25px]] || {{term|hian}} || {{term|rhi}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-tnenxár'em.jpg|100px]] || || {{term|tnenxár'em}} || {{term|zizhnsaàrram}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-howler_monkey.jpg|100px]] || || {{term|z'ázi}} || {{term|shaasi}} | | [[File:Wacag-howler_monkey.jpg|100px]] || || {{term|z'ázi}} || {{term|shaasi}} | ||
| Line 1,119: | Line 1,135: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-sister.jpg|100px]] || || {{term|cén'ál}} || {{term|jaah}} | | [[File:Wacag-sister.jpg|100px]] || || {{term|cén'ál}} || {{term|jaah}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-guest.jpg|100px]] || || {{term|ñéhx}} || {{term|znkau}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-option.jpg|100px]] || || {{term|t'erán}} || {{term|tjeraán}} | | [[File:Wacag-option.jpg|100px]] || || {{term|t'erán}} || {{term|tjeraán}} | ||
| Line 1,283: | Line 1,301: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-thief.jpg|100px]] || || {{term|yazih}} || {{term|umau}} | | [[File:Wacag-thief.jpg|100px]] || || {{term|yazih}} || {{term|umau}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-crop_thief.jpg|100px]] || || {{term|diáú}} || {{term|zjiiz}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mangrove_snake.jpg|100px]] || || {{term|tnúiu}} || {{term|tamúiu}} | | [[File:Wacag-mangrove_snake.jpg|100px]] || || {{term|tnúiu}} || {{term|tamúiu}} | ||
| Line 1,329: | Line 1,349: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-lost.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lost-r.jpg|25px]] || {{term|uexad}} | | [[File:Wacag-lost.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lost-r.jpg|25px]] || {{term|uexad}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-break_promise.jpg|100px]] || || {{term|señarei}} || {{term|zjagárai}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-forget.jpg|100px]] || || {{term|ur}} || {{term|uqpàt}} | | [[File:Wacag-forget.jpg|100px]] || || {{term|ur}} || {{term|uqpàt}} | ||
| Line 1,649: | Line 1,671: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-i.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | | [[File:Wacag-i.jpg|100px]] || || || {{term|i-}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-public.jpg|100px]] || || {{term|xec}} || {{term|zizhn}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-guts.jpg|100px]] || || {{term|ziñul}} || {{term|zaau}} | | [[File:Wacag-guts.jpg|100px]] || || {{term|ziñul}} || {{term|zaau}} | ||
| Line 1,853: | Line 1,877: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-cat.jpg|100px]] || [[File:Wacag-cat-r.jpg|25px]] || {{term|mau}} || {{term|mau}}, {{term|uwu}} | | [[File:Wacag-cat.jpg|100px]] || [[File:Wacag-cat-r.jpg|25px]] || {{term|mau}} || {{term|mau}}, {{term|uwu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-lenient.jpg|100px]] || || {{term|siltsa}} || {{term|zirtzá}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-offend.jpg|100px]] || || {{term|cudieiñ}} || {{term|srauí}} | | [[File:Wacag-offend.jpg|100px]] || || {{term|cudieiñ}} || {{term|srauí}} | ||
| Line 2,083: | Line 2,109: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}} | | [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-zjiar.jpg|100px]] || || || {{term|zjiar}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-rambam.jpg|100px]] || || {{term|rambam}} || {{term|tantán}} | | [[File:Wacag-rambam.jpg|100px]] || || {{term|rambam}} || {{term|tantán}} | ||
| Line 2,387: | Line 2,415: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-farm-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-farm-a-r.jpg|25px]] || {{term|ad}} || {{term|jmu}} | | [[File:Wacag-farm-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-farm-a-r.jpg|25px]] || {{term|ad}} || {{term|jmu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-arable.jpg|100px]] || || {{term|seui}} || {{term|zjiuí}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-soursop.jpg|100px]] || || {{term|muibena}} || {{term|zapumm}} | | [[File:Wacag-soursop.jpg|100px]] || || {{term|muibena}} || {{term|zapumm}} | ||
| Line 2,449: | Line 2,479: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-from.jpg|100px]] || [[File:Wacag-from-r.jpg|25px]] || {{term|xenuz}} || {{term|isj}} | | [[File:Wacag-from.jpg|100px]] || [[File:Wacag-from-r.jpg|25px]] || {{term|xenuz}} || {{term|isj}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-stretch.jpg|100px]] || || {{term|abc'ab}} || {{term|niyiú}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-last_minute.jpg|100px]] || || {{term|abdizi}} || {{term|amiyi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-slow_day.jpg|100px]] || || {{term|sam'c'eh}} || {{term|zampqhia}} | | [[File:Wacag-slow_day.jpg|100px]] || || {{term|sam'c'eh}} || {{term|zampqhia}} | ||
| Line 2,483: | Line 2,517: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}} | | [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-paperwork.jpg|100px]] || || {{term|ab'úziih}} || {{term|afuvízaa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-Wacag.jpg|100px]] || || {{term|uatxañ'}} || {{term|wacàg}} | | [[File:Wacag-Wacag.jpg|100px]] || || {{term|uatxañ'}} || {{term|wacàg}} | ||
| Line 3,371: | Line 3,407: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-fish.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fish-r.jpg|25px]] || {{term|jen}} || {{term|ua}} | | [[File:Wacag-fish.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fish-r.jpg|25px]] || {{term|jen}} || {{term|ua}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-mackerel.jpg|100px]] || || {{term|ahju}} || {{term|ijtia}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-jimauaa.jpg|100px]] || || {{term|jemaú}} || {{term|jimàuaa}} | | [[File:Wacag-jimauaa.jpg|100px]] || || {{term|jemaú}} || {{term|jimàuaa}} | ||