Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 141: Line 141:
|-
|-
| [[File:Wacag-hawk.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hawk-r.jpg|25px]] || {{term|īci}} || {{term|iyaa}}
| [[File:Wacag-hawk.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hawk-r.jpg|25px]] || {{term|īci}} || {{term|iyaa}}
|-
| [[File:Wacag-Xaudem.jpg|100px]] || || {{term|Xaudem}} || {{term|Sàupm}}
|-
|-
| [[File:Wacag-egret.jpg|100px]] || || {{term|úíambe}} || {{term|uauiámpa}}
| [[File:Wacag-egret.jpg|100px]] || || {{term|úíambe}} || {{term|uauiámpa}}
Line 889: Line 891:
|-
|-
| [[File:Wacag-woman.jpg|100px]] || [[File:Wacag-woman-r.jpg|25px]] || {{term|nál}}, {{term|nihx-}} || {{term|nias}}
| [[File:Wacag-woman.jpg|100px]] || [[File:Wacag-woman-r.jpg|25px]] || {{term|nál}}, {{term|nihx-}} || {{term|nias}}
|-
| [[File:Wacag-Kriiupu.jpg|100px]] || || {{term|Ceríube}} || {{term|Kriiùpu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-capybara.jpg|100px]] || || {{term|xumücau}} || {{term|smmúpji}}
| [[File:Wacag-capybara.jpg|100px]] || || {{term|xumücau}} || {{term|smmúpji}}
Line 929: Line 933:
|-
|-
| [[File:Wacag-grandfather.jpg|100px]] || [[File:Wacag-grandfather-r.jpg|25px]] || {{term|cuc'}} || {{term|mw}}
| [[File:Wacag-grandfather.jpg|100px]] || [[File:Wacag-grandfather-r.jpg|25px]] || {{term|cuc'}} || {{term|mw}}
|-
| [[File:Wacag-Cjikrii.jpg|100px]] || || {{term|C'icerí}} || {{term|Cjìkrii}}
|-
|-
| [[File:Wacag-limba.jpg|100px]] || || {{term|riiad}} || {{term|uagsa}}
| [[File:Wacag-limba.jpg|100px]] || || {{term|riiad}} || {{term|uagsa}}
Line 1,057: Line 1,063:
|-
|-
| [[File:Wacag-god.jpg|100px]] || [[File:Wacag-god-r.jpg|25px]] || {{term|yan}} || {{term|civu}}
| [[File:Wacag-god.jpg|100px]] || [[File:Wacag-god-r.jpg|25px]] || {{term|yan}} || {{term|civu}}
|-
| [[File:Wacag-Kriiata.jpg|100px]] || || {{term|Ceríate}} || {{term|Kriiàta}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sacrifice.jpg|100px]] || || {{term|yanux}} || {{term|phusí}}, {{term|ugiti}}
| [[File:Wacag-sacrifice.jpg|100px]] || || {{term|yanux}} || {{term|phusí}}, {{term|ugiti}}
Line 3,479: Line 3,487:
|-
|-
| [[File:Wacag-marten.jpg|100px]] || [[File:Wacag-marten-r.jpg|25px]] || {{term|suar}} || {{term|xuaz}}
| [[File:Wacag-marten.jpg|100px]] || [[File:Wacag-marten-r.jpg|25px]] || {{term|suar}} || {{term|xuaz}}
|-
| [[File:Wacag-Cavusuar.jpg|100px]] || || {{term|Txevexur'}} || {{term|Cavusùar}}
|-
|-
| [[File:Wacag-bummed.jpg|100px]] || || {{term|ecñ'ir'i}} || {{term|uatagirì}}
| [[File:Wacag-bummed.jpg|100px]] || || {{term|ecñ'ir'i}} || {{term|uatagirì}}
108,443

edits

Navigation menu