46
edits
Ciray Khan (talk | contribs) No edit summary |
Ciray Khan (talk | contribs) |
||
Line 341: | Line 341: | ||
| 'ice' | | 'ice' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/jäŋe|*jäŋi]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/jäŋe|*jäŋi]]''' | ||
| | | - | ||
| jää || jää || ijä | | jää || jää || ijä | ||
| jïenge<br/>{{IPA|[jɨeŋə]}} || jiekŋa || īŋŋ | | jïenge<br/>{{IPA|[jɨeŋə]}} || jiekŋa || īŋŋ | ||
Line 440: | Line 440: | ||
| 'bone' | | 'bone' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/luwe|*luwi]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/luwe|*luwi]]''' | ||
|- | | - | ||
| luu || luu || luu | | luu || luu || luu | ||
| – || – || – | | – || – || – | ||
Line 454: | Line 454: | ||
| 'blood' | | 'blood' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/were|*weri]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/were|*weri]]''' | ||
|- | | - | ||
| veri || veri || veri | | veri || veri || veri | ||
| vïrre<br/>{{IPA|[vʲɨrrə]}} || varra || vē̮rr | | vïrre<br/>{{IPA|[vʲɨrrə]}} || varra || vē̮rr | ||
Line 468: | Line 468: | ||
| 'liver' | | 'liver' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa|*mïksa]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa|*mïksa]]''' | ||
|- | | - | ||
| maksa || maks<br/>(maksa-) || mass<br/>(massa-) | | maksa || maks<br/>(maksa-) || mass<br/>(massa-) | ||
| mueksie<br/>{{IPA|[mʉeksie]}} || – || – | | mueksie<br/>{{IPA|[mʉeksie]}} || – || – | ||
Line 482: | Line 482: | ||
| 'urine' /<br/>'to urinate' | | 'urine' /<br/>'to urinate' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/kuńśe|*kunśi]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/kuńśe|*kunśi]]''' | ||
|- | | - | ||
| kusi<br/>(kuse-) || kusi<br/>(kuse-) || kusi<br/>(kusõ-) | | kusi<br/>(kuse-) || kusi<br/>(kuse-) || kusi<br/>(kusõ-) | ||
| gadtjedh<br/>(gadtje-)<br/>{{IPA|[kɑdd͡ʒə]}}- || gožžat<br/>(gožža-) || kōnnče | | gadtjedh<br/>(gadtje-)<br/>{{IPA|[kɑdd͡ʒə]}}- || gožžat<br/>(gožža-) || kōnnče | ||
Line 496: | Line 496: | ||
| 'to go' | | 'to go' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/mene-|*meni-]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/mene-|*meni-]]''' | ||
| | | man | ||
| mennä<br/>(men-) || minema || minemä | | mennä<br/>(men-) || minema || minemä | ||
| mïnnedh<br/>{{IPA|[mʲɨnnə]}}- || mannat || mē̮nne | | mïnnedh<br/>{{IPA|[mʲɨnnə]}}- || mannat || mē̮nne | ||
Line 511: | Line 511: | ||
| 'to live' | | 'to live' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/elä-|*elä-]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/elä-|*elä-]]''' | ||
| | | ar | ||
| elää<br/>(elä-) | | elää<br/>(elä-) | ||
| elama<br/>(ela-) | | elama<br/>(ela-) | ||
Line 529: | Line 529: | ||
| 'to die' | | 'to die' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/kale-|*ka(x)li-]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/kale-|*ka(x)li-]]''' | ||
| | | kar | ||
| kuolla<br/>(kuol-) || koolma || kuulma<br/>(kool-) | | kuolla<br/>(kuol-) || koolma || kuulma<br/>(kool-) | ||
| – || – || – | | – || – || – | ||
Line 543: | Line 543: | ||
| 'to wash' | | 'to wash' | ||
! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/mośke-|*mośki-]]''' | ! style="background-color: #E0E0FF" | '''[[wiktionary:Reconstruction:Proto-Uralic/mośke-|*mośki-]]''' | ||
|- | | - | ||
| – <!--Not cognate: pestä--> | | – <!--Not cognate: pestä--> | ||
| – <!--Not cognate: pesema--> | | – <!--Not cognate: pesema--> |
edits