9,167
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) (→Vowels) |
||
Line 249: | Line 249: | ||
====Vowels==== | ====Vowels==== | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| [[File:Brooding-a.gif|frameless|right|<a> - /a/]] || a || /a/ || [[File:Brooding-aa.gif|frameless|right|<aa> - /æ/]] || aa || /æ/ | |||
|- | |||
| [[File:Brooding-e.gif|frameless|right|<e> - //]] || e || // || [[File:Brooding-ae.gif|frameless|right|<ae> - /e/]] || ae || /e/ | |||
|- | |||
| [[File:Brooding-i.gif|frameless|right|<i> - //]] || i || // || [[File:Brooding-ee.gif|frameless|right|<ee> - /i/]] || ee || /i/ | |||
|- | |||
| [[File:Brooding-ai.gif|frameless|right|<ai> - /ai/]] || ai || /ai/ || [[File:Brooding-au.gif|frameless|right|<au> - /au/]] || au || /au/ | |||
|- | |||
| [[File:Brooding-oo.gif|frameless|right|<oo> - /u/]] || oo || /u/ || [[File:Brooding-o.gif|frameless|right|<o> - /o/]] || o|| /o/ | |||
|- | |||
| [[File:Brooding-aw.gif|frameless|right|<aw> - //]] || aw|| // || [[File:Brooding-uh.gif|frameless|right|<uh> - //]] || uh|| // | |||
|} | |||
====Consonants==== | ====Consonants==== |