8,622
edits
Line 31: | Line 31: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! | ! rowspan=2 | Case !! colspan=3 | 1-s nouns !! colspan=3 | 2-s nouns !! colspan=3 | 3-s nouns !! colspan=3 | 4-s nouns | ||
|- | |- | ||
! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |- | ||
| ''' | ! Direct | ||
| '''prātas''' <small>''"wind"''</small> || prātudi || prāte || '''kældus''' <small>''"wax"''</small> || kældudi || kælduvī || '''kumis''' <small>''"bamboo"''</small> || kumidi || kumiye || '''haloe''' <small>''"name"''</small> || haloedi || halenī | |||
|- | |- | ||
| | ! Vocative | ||
| prātau || prātudi || prāte || kældu || kældudi || kælduvī || kumi || kumidi || kumiye || haloe || haloedi || halenī | |||
|- | |- | ||
| | ! Accusative | ||
| prātu || prātudau || prātānu || kældau || kældudau || kældūnu || kumiu || kumidau || kumiānu || halenu || haloedau || halenænu | |||
|- | |- | ||
| | ! Ergative | ||
| prāteṃs || prātudeni || prātān || kældoṃs || kældudeni || kældān || kumiei || kumideni || kumiān || halenei || haloedeni || halenān | |||
|- | |- | ||
| | ! Genitive | ||
| prāti || prātudais || prātumi || kældavi || kældudais || kældoumi || kumieyi || kumideis || kumiumi || halenies || haloedais || halenyumi | |||
|- | |- | ||
| | ! Translative | ||
| prātan || prātyoh || prātyoh || kældun || kældyoh || kældyoh || kumian || kumiyoh || kumiyoh || halenan || halenyoh || halenyoh | |||
|- | |- | ||
| | ! Exessive | ||
| prātat || prātyās || prātyās || kældut || kældyās || kældyās || kumiæt || kumiyās || kumiyās || halenat || halenyās || halenyās | |||
|- | |- | ||
| | ! Essive | ||
| prātą || prātvin || prātvin || kældęs || kældvin || kældvin || kumiæs || kumivin || kumivin || haleṃs || halemvin || halemvin | |||
|- | |- | ||
| | ! Dative | ||
| prātui || prāteiti || prāteiti || kældui || kældeiti || kældeiti || kumiui || kumievuti || kumievuti || halenui || haleneiti || haleneiti | |||
|- | |- | ||
| | ! Ablative | ||
| prātų || prātenīs || prātenīs || kældų || kældunīs || kældunīs || kumių || kumienīs || kumienīs || halenų || haleninīs || haleninīs | |||
|- | |||
! Locative | |||
| prāte || prātilīm || prātilīm || kælduve || kældilīm || kældilīm || kumie || kumiælīm || kumiælīm || halenive || haleṃlīm || haleṃlīm | |||
|} | |} | ||
edits