544
edits
m (→Testing Area) |
m (→Testing Area) |
||
Line 21: | Line 21: | ||
| rowspan="2" | Nominative | | rowspan="2" | Nominative | ||
| -a || -am || -az || - || -ar || - | | -a || -am || -az || - || -ar || - | ||
|- | |- style="background-color:#ffffff;" | ||
| Vađa<br />''man'' || Džasam<br />''owl'' || Bäriaz<br />''eagle'' || - || Sonqar<br />''river'' || - | | Vađa<br />''man'' || Džasam<br />''owl'' || Bäriaz<br />''eagle'' || - || Sonqar<br />''river'' || - | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | Accusative | | rowspan="2" | Accusative | ||
| colspan="6" | -o | | colspan="6" | -o | ||
|- | |- style="background-color:#ffffff;" | ||
| Vađo || Džasamo || Bäriazo || - || Sonqaro || - | | Vađo || Džasamo || Bäriazo || - || Sonqaro || - | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | Dative | | rowspan="2" | Dative | ||
| colspan="6" | -n | | colspan="6" | -n | ||
|- | |- style="background-color:#ffffff;" | ||
| Vađan || Džasamn || Bäriazn || - || Sonqarn || - | | Vađan || Džasamn || Bäriazn || - || Sonqarn || - | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | Genitive | | rowspan="2" | Genitive | ||
| colspan="6" | -ga | | colspan="6" | -ga | ||
|- style="background-color:#ffffff;" | |||
| Vađaga || Džasamga || Bäriazga || - || Sonqarga || - | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan="2" | Ablative | ||
| colspan="6" | -tan | |||
|- style="background-color:#ffffff;" | |||
| Vađatan || Džasamtan || Bäriaz || - || Sonqartan || - | |||
|} | |} |
edits