1,439
edits
Line 30: | Line 30: | ||
|light (pure) | |light (pure) | ||
| | | | ||
|- | |||
|Aawenna | |||
|n, D | |||
|Ahuelni | |||
|Archlight | |||
|- | |- | ||
|aca | |aca | ||
Line 394: | Line 399: | ||
|s | |s | ||
|since | |since | ||
| | |||
|- | |||
|du | |||
|n, F | |||
|muse | |||
|sister (DEF) | |||
|- | |||
|du'u | |||
|n, F | |||
|inspiration | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 405: | Line 420: | ||
|book | |book | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|duuteky | |duuteky | ||
Line 805: | Line 815: | ||
|great, large | |great, large | ||
|major | |major | ||
|- | |||
|hakku | |||
|n, M | |||
|blade, cutting edge | |||
| | |||
|- | |||
|hakkure | |||
|a | |||
|sharp | |||
| | |||
|- | |||
|hakky | |||
|n, M | |||
|axe | |||
| | |||
|- | |- | ||
|hakora | |hakora | ||
Line 954: | Line 979: | ||
|a | |a | ||
|tiny | |tiny | ||
| | |||
|- | |||
|iina | |||
|n, D | |||
|godmetal | |||
| | |||
|- | |||
|iini | |||
|n, N | |||
|metal | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,215: | Line 1,250: | ||
|sky | |sky | ||
|empire (PL) | |empire (PL) | ||
|- | |||
|kihu | |||
|n, F | |||
|hook (fishhook) | |||
| | |||
|- | |- | ||
|kihy | |kihy | ||
Line 1,305: | Line 1,345: | ||
|family | |family | ||
|relatives (PL) | |relatives (PL) | ||
|- | |||
|kuti | |||
|n, N | |||
|tree trunk | |||
| | |||
|- | |||
|kutu | |||
|n, F | |||
|torso | |||
| | |||
|- | |||
|kuty | |||
|n, M | |||
|pillar, column | |||
| | |||
|- | |- | ||
|kuuta | |kuuta | ||
Line 1,330: | Line 1,385: | ||
|time | |time | ||
|destiny, faith (PL) | |destiny, faith (PL) | ||
|- | |||
|laki | |||
|n, N | |||
|rod, stick | |||
| | |||
|- | |- | ||
|Lakkaa | |Lakkaa | ||
Line 1,335: | Line 1,395: | ||
|emperor | |emperor | ||
| | | | ||
|- | |||
|laku | |||
|n, F | |||
|staff | |||
|crook | |||
|- | |- | ||
|laky | |laky | ||
|n, M | |n, M | ||
|sceptre | |sceptre | ||
| | |Sceptre (DEF) | ||
|- | |- | ||
|lati | |lati | ||
Line 1,365: | Line 1,430: | ||
|walk | |walk | ||
|travel (IPFV) | |travel (IPFV) | ||
|- | |||
|liku | |||
|n, F | |||
|branch | |||
| | |||
|- | |- | ||
|loty | |loty | ||
Line 1,379: | Line 1,449: | ||
|n, D | |n, D | ||
|friction | |friction | ||
| | |burden | ||
|- | |- | ||
|makes | |makes | ||
Line 1,435: | Line 1,505: | ||
|separate | |separate | ||
|tear apart, break | |tear apart, break | ||
|- | |||
|megelle | |||
|v, Ib | |||
|divide | |||
|branch, fork, furcate | |||
|- | |||
|mekki | |||
|n, N | |||
|fork | |||
| | |||
|- | |||
|melli | |||
|n, N | |||
|spoon | |||
|ladle, dipper (DEF) | |||
|- | |- | ||
|mellu | |mellu | ||
Line 1,654: | Line 1,739: | ||
|c | |c | ||
|so (consequence) | |so (consequence) | ||
| | |||
|- | |||
|nakes | |||
|v, IIb | |||
|mine | |||
| | |||
|- | |||
|nakky | |||
|n, M | |||
|mine, quarry | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,749: | Line 1,844: | ||
|n, F | |n, F | ||
|vibration (slight) | |vibration (slight) | ||
| | |||
|- | |||
|nguhes | |||
|v, IIb | |||
|cut, divide | |||
|saw, cut with a saw | |||
|- | |||
|ngutes | |||
|v, IIb | |||
|stab | |||
| | |||
|- | |||
|nguti | |||
|n, N | |||
|knife | |||
| | |||
|- | |||
|ngutu | |||
|n, F | |||
|dagger | |||
| | |||
|- | |||
|nguty | |||
|n, M | |||
|sword | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,849: | Line 1,969: | ||
|n, F | |n, F | ||
|index finger | |index finger | ||
| | |key (for lock) | ||
|- | |- | ||
|noti | |noti | ||
Line 1,909: | Line 2,029: | ||
|av | |av | ||
|left (direction) | |left (direction) | ||
| | |||
|- | |||
|ofi | |||
|n, N | |||
|wattle (skin) | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,629: | Line 2,754: | ||
|n, F | |n, F | ||
|little finger | |little finger | ||
| | |||
|- | |||
|tassure | |||
|a | |||
|remote | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,635: | Line 2,765: | ||
|tooth | |tooth | ||
|grin (PL) | |grin (PL) | ||
|- | |||
|taukkihy | |||
|n, M | |||
|fang (tooth) | |||
| | |||
|- | |- | ||
|tefy | |tefy | ||
Line 2,669: | Line 2,804: | ||
|v, IIa | |v, IIa | ||
|distinguish | |distinguish | ||
| | |||
|- | |||
|Tia | |||
|n, D | |||
|Your Grace (polite address) | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,765: | Line 2,905: | ||
|get, receive | |get, receive | ||
|achieve (IPFV) | |achieve (IPFV) | ||
|- | |||
|typängy | |||
|n, M | |||
|army | |||
| | |||
|- | |- | ||
|tyyny | |tyyny | ||
Line 2,884: | Line 3,029: | ||
|n, N | |n, N | ||
|toe | |toe | ||
| | |big toe (DEF) | ||
|- | |- | ||
|vohai | |vohai | ||
Line 3,003: | Line 3,148: | ||
|wenihes | |wenihes | ||
|v, IIb | |v, IIb | ||
|sound | |sound like | ||
| | |make sound | ||
|- | |- | ||
|wenihesna | |wenihesna | ||
Line 3,044: | Line 3,189: | ||
|n, N | |n, N | ||
|throat | |throat | ||
| | |well (water) | ||
|- | |- | ||
|wyla | |wyla | ||
Line 3,275: | Line 3,420: | ||
|harvest | |harvest | ||
|gather | |gather | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |||
|äcu | |||
|n, F | |||
|map | |||
|plan | |||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|öhaly | |öhaly |
edits