1,439
edits
m (→Other) |
m (→Verbs) |
||
Line 438: | Line 438: | ||
|rob, steal | |rob, steal | ||
|plunder, maraud | |plunder, maraud | ||
|- | |||
|labongem | |||
|IIa | |||
|wait | |||
| | |||
|- | |- | ||
|leefetta | |leefetta | ||
Line 987: | Line 992: | ||
| IIa | | IIa | ||
|begin, start | |begin, start | ||
| | |||
|- | |||
|vojokko | |||
|Ia | |||
|banish | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,008: | Line 1,018: | ||
|bend (something) | |bend (something) | ||
|persuade (IPFV) | |persuade (IPFV) | ||
|- | |||
|wakommo | |||
|IIa | |||
|try, attempt | |||
| | |||
|- | |- | ||
|wappe | |wappe |
edits