1,439
edits
m (→Other) |
m (→Dictionary) |
||
Line 164: | Line 164: | ||
|set, place | |set, place | ||
|define (IPFV) | |define (IPFV) | ||
|- | |||
|aponem | |||
|IIa | |||
|vote | |||
| | |||
|- | |- | ||
|audella | |audella | ||
Line 1,459: | Line 1,464: | ||
|fertile (soil), fruitful | |fertile (soil), fruitful | ||
| | | | ||
|- | |||
|apongy | |||
|n, M | |||
|adult (entitled to vote) | |||
|citizen | |||
|- | |- | ||
|are | |are | ||
Line 5,300: | Line 5,310: | ||
|violent | |violent | ||
| brutal | | brutal | ||
|- | |||
|ötösky | |||
|n, M | |||
|enemy | |||
| | |||
|- | |||
|ötöskyre | |||
|a | |||
|hostile | |||
|aggressive | |||
|- | |- | ||
|öwoki | |öwoki |
edits