3,044
edits
Line 843: | Line 843: | ||
{{main|:Category:Dãterške literature}} | {{main|:Category:Dãterške literature}} | ||
* [[The Internationale#Dãterške|The Internationale]] - ТрәнњещӀьахимнһц | * [[The Internationale#Dãterške|The Internationale]] - ТрәнњещӀьахимнһц | ||
===Chemistry=== | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
|+Dãterške Periodic table of the Elements | |||
|- | |||
!style="text-align:left;"|{{small|[[:w:Group (periodic table)|Group]] →}} | |||
!rowspan=2 style="background:#e8e8e8;"|[[:w:Alkali metal|1]] | |||
!rowspan=2 style="background:#e8e8e8;"|[[:w:Alkaline earth metal|2]] | |||
!rowspan=2 style="background:#e8e8e8;"|[[:w:Group 3 element|3]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 4 element|4]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 5 element|5]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 6 element|6]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 7 element|7]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 8 element|8]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 9 element|9]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 10 element|10]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 11 element|11]] | |||
!rowspan=2|[[:w:Group 12 element|12]] | |||
!rowspan=2 style="background:#e8e8e8;"|[[:w:Boron group|13]] | |||
!rowspan=2 style="background:#f0f0f0;"|[[:w:Carbon group|14]] | |||
!rowspan=2 style="background:#f8f8f8;"|[[:w:Pnictogen|15]] | |||
!rowspan=2 style="background:#f8f8f8;"|[[:w:Chalcogen|16]] | |||
!rowspan=2 style="background:#f8f8f8;"|[[:w:Halogen|17]] | |||
!rowspan=2 style="background:#f8f8f8;"|[[:w:Noble gas|18]] | |||
|- | |||
!style="text-align:left;"|{{small|[[:w:Period (periodic table)|Period]] ↓}} | |||
|- | |||
![[:w:Period 1 element|1]] | |||
|{{right|1}}<br>{{large|'''H'''}}<br>һыд/'ыд | |||
|colspan=16| | |||
|{{right|2}}<br>{{large|'''He'''}}<br>һұл | |||
|- | |||
![[:w:Period 2 element|2]] | |||
|{{right|3}}<br>{{large|'''Li'''}}<br>лиц | |||
|{{right|4}}<br>{{large|'''Be'''}}<br>бірљ | |||
|colspan=10 rowspan=2| | |||
|{{right|5}}<br>{{large|'''B'''}}<br>бөд | |||
|{{right|6}}<br>{{large|'''C'''}}<br>гсъарб | |||
|{{right|7}}<br>{{large|'''N'''}}<br>нхлетң | |||
|{{right|8}}<br>{{large|'''O'''}}<br>һок | |||
|{{right|9}}<br>{{large|'''F'''}}<br>фюңл | |||
|{{right|10}}<br>{{large|'''Ne'''}}<br>ғњӥд | |||
|- | |||
![[:w:Period 3 element|3]] | |||
|{{right|11}}<br>{{large|'''Na'''}}<br>нҍид | |||
|{{right|12}}<br>{{large|'''Mg'''}}<br>міџ | |||
|{{right|13}}<br>{{large|'''Al'''}}<br>ӑљөм | |||
|{{right|14}}<br>{{large|'''Si'''}}<br>саљ | |||
|{{right|15}}<br>{{large|'''P'''}}<br>пресң | |||
|{{right|16}}<br>{{large|'''S'''}}<br>сњоб | |||
|{{right|17}}<br>{{large|'''Cl'''}}<br>хюңл | |||
|{{right|18}}<br>{{large|'''Ar'''}}<br>хрёђ | |||
|- | |||
![[:w:Period 4 element|4]] | |||
|{{right|19}}<br>{{large|'''K'''}}<br>кчил | |||
|{{right|20}}<br>{{large|'''Ca'''}}<br>гҍілс | |||
|{{right|21}}<br>{{large|'''Sc'''}}<br>щӀэй | |||
|{{right|22}}<br>{{large|'''Ti'''}}<br>тэпӀ | |||
|{{right|23}}<br>{{large|'''V'''}}<br>внэлб | |||
|{{right|24}}<br>{{large|'''Cr'''}}<br>хрьэлм | |||
|{{right|25}}<br>{{large|'''Mn'''}}<br>мнэг/њэмг | |||
|{{right|26}}<br>{{large|'''Fe'''}}<br>фэҗ | |||
|{{right|27}}<br>{{large|'''Co'''}}<br>ҝэҗ | |||
|{{right|28}}<br>{{large|'''Ni'''}}<br>њэҗ | |||
|{{right|29}}<br>{{large|'''Cu'''}}<br>гэп | |||
|{{right|30}}<br>{{large|'''Zn'''}}<br>ԇэн | |||
|{{right|31}}<br>{{large|'''Ga'''}}<br>гҍөљ | |||
|{{right|32}}<br>{{large|'''Ge'''}}<br>дач | |||
|{{right|33}}<br>{{large|'''As'''}}<br>сбехңт | |||
|{{right|34}}<br>{{large|'''Se'''}}<br>срол | |||
|{{right|35}}<br>{{large|'''Br'''}}<br>люңб | |||
|{{right|36}}<br>{{large|'''Kr'''}}<br>крєћң | |||
|- | |||
![[:w:Period 5 element|5]] | |||
|{{right|37}}<br>{{large|'''Rb'''}}<br>дриб | |||
|{{right|38}}<br>{{large|'''Sr'''}}<br>щӀіһ | |||
|{{right|39}}<br>{{large|'''Y'''}}<br>йэт | |||
|{{right|40}}<br>{{large|'''Zr'''}}<br>крэз | |||
|{{right|41}}<br>{{large|'''Nb'''}}<br>њэў | |||
|{{right|42}}<br>{{large|'''Mo'''}}<br>љэйдт | |||
|{{right|43}}<br>{{large|'''Tc'''}}<br>йтэхц | |||
|{{right|44}}<br>{{large|'''Ru'''}}<br>рэԇ | |||
|{{right|45}}<br>{{large|'''Rh'''}}<br>рһэд | |||
|{{right|46}}<br>{{large|'''Pd'''}}<br>спэљ | |||
|{{right|47}}<br>{{large|'''Ag'''}}<br>сэп | |||
|{{right|48}}<br>{{large|'''Ag'''}}<br>хэд | |||
|{{right|49}}<br>{{large|'''In'''}}<br>ӵөдң | |||
|{{right|50}}<br>{{large|'''Sn'''}}<br>тсан | |||
|{{right|51}}<br>{{large|'''Sb'''}}<br>њхңет | |||
|{{right|52}}<br>{{large|'''Te'''}}<br>тољ | |||
|{{right|53}}<br>{{large|'''I'''}}<br>йюңдь | |||
|{{right|54}}<br>{{large|'''Xe'''}}<br>хсьәм | |||
|- | |||
![[:w:Period 6 element|6]] | |||
|{{right|55}}<br>{{large|'''Cs'''}}<br>ҝиԇ | |||
|{{right|56}}<br>{{large|'''Ba'''}}<br>бірь | |||
|rowspan=2|{{right|57}}<br>{{large|'''La'''}}<br>лңҍяп | |||
|{{right|72}}<br>{{large|'''Hf'''}}<br>хӭфң | |||
|{{right|73}}<br>{{large|'''Ta'''}}<br>тӀӭп | |||
|{{right|74}}<br>{{large|'''W'''}}<br>ўӭлӵ | |||
|{{right|75}}<br>{{large|'''Re'''}}<br>рңӭщц | |||
|{{right|76}}<br>{{large|'''Os'''}}<br>ӑӭљш | |||
|{{right|77}}<br>{{large|'''Ir'''}}<br>ӑӭрд | |||
|{{right|78}}<br>{{large|'''Pt'''}}<br>ӑӭп | |||
|{{right|79}}<br>{{large|'''Au'''}}<br>ӑӭўж | |||
|{{right|80}}<br>{{large|'''Hg'''}}<br>ғмӭлһ | |||
|{{right|81}}<br>{{large|'''Tl'''}}<br>цөл | |||
|{{right|82}}<br>{{large|'''Pb'''}}<br>пћаџб | |||
|{{right|83}}<br>{{large|'''Bi'''}}<br>ԇңелғ | |||
|{{right|84}}<br>{{large|'''Po'''}}<br>ҝпор | |||
|{{right|85}}<br>{{large|'''At'''}}<br>ҝюңӵ | |||
|{{right|85}}<br>{{large|'''Rn'''}}<br>ҝрӕун | |||
|- | |||
![[:w:Lanthanide|6.5]] | |||
|colspan=2| | |||
|{{right|58}}<br>{{large|'''Ce'''}}<br>сярп | |||
|{{right|59}}<br>{{large|'''Pr'''}}<br>прязд | |||
|{{right|60}}<br>{{large|'''Nd'''}}<br>лњяд | |||
|{{right|61}}<br>{{large|'''Pm'''}}<br>пяһ | |||
|{{right|62}}<br>{{large|'''Sm'''}}<br>смяһр | |||
|{{right|63}}<br>{{large|'''Eu'''}}<br>пяб | |||
|{{right|64}}<br>{{large|'''Gd'''}}<br>дяҗ/гяҗ | |||
|{{right|65}}<br>{{large|'''Tb'''}}<br>тярб | |||
|{{right|66}}<br>{{large|'''Dy'''}}<br>рдясп | |||
|{{right|67}}<br>{{large|'''Ho'''}}<br>һял | |||
|{{right|68}}<br>{{large|'''Er'''}}<br>һряц | |||
|{{right|69}}<br>{{large|'''Tm'''}}<br>цялм | |||
|{{right|70}}<br>{{large|'''Yb'''}}<br>йят | |||
|{{right|71}}<br>{{large|'''Lu'''}}<br>ляӑт | |||
| | |||
|- | |||
![[:w:Period 7 element|7]] | |||
|{{right|87}}<br>{{large|'''Fr'''}}<br>фғинћ | |||
|{{right|88}}<br>{{large|'''Ra'''}}<br>ҝрішд | |||
|rowspan=2|{{right|89}}<br>{{large|'''Ac'''}}<br>'ӹџҍ | |||
|{{right|104}}<br>{{large|'''Rf'''}}<br>рфӭдь | |||
|{{right|105}}<br>{{large|'''Db'''}}<br>дбӭўн | |||
|{{right|106}}<br>{{large|'''Sg'''}}<br>сгӭӵ | |||
|{{right|107}}<br>{{large|'''Bh'''}}<br>бһӭр | |||
|{{right|108}}<br>{{large|'''Hs'''}}<br>һсӭӑ | |||
|{{right|109}}<br>{{large|'''Mt'''}}<br>мтӭрң | |||
|{{right|110}}<br>{{large|'''Ds'''}}<br>дшӭғм | |||
|{{right|111}}<br>{{large|'''Rg'''}}<br>ргӭөтң | |||
|{{right|112}}<br>{{large|'''Cn'''}}<br>цнӭрп | |||
|{{right|113}}<br>{{large|'''Nh'''}}<br>нһөџң | |||
|{{right|114}}<br>{{large|'''Fl'''}}<br>фларв | |||
|{{right|115}}<br>{{large|'''Mc'''}}<br>мскевң | |||
|{{right|116}}<br>{{large|'''Lv'''}}<br>лворҝ | |||
|{{right|117}}<br>{{large|'''Ts'''}}<br>тсюңԇ | |||
|{{right|118}}<br>{{large|'''Og'''}}<br>гӧњ | |||
|- | |||
![[:w:Actinide|7.5]] | |||
|colspan=2| | |||
|{{right|90}}<br>{{large|'''Th'''}}<br>цӹрь | |||
|{{right|91}}<br>{{large|'''Pa'''}}<br>прӹђъ | |||
|{{right|92}}<br>{{large|'''U'''}}<br>ўӹрңҝ | |||
|{{right|93}}<br>{{large|'''Np'''}}<br>нпӹгҝ | |||
|{{right|94}}<br>{{large|'''Pu'''}}<br>пъӹхң | |||
|{{right|95}}<br>{{large|'''Am'''}}<br>ӑӹмь | |||
|{{right|96}}<br>{{large|'''Cm'''}}<br>кӹрҝ | |||
|{{right|97}}<br>{{large|'''Bk'''}}<br>вкӹԇҝ | |||
|{{right|98}}<br>{{large|'''Cf'''}}<br>пфӹњҝ | |||
|{{right|99}}<br>{{large|'''Es'''}}<br>йӹнст | |||
|{{right|100}}<br>{{large|'''Fm'''}}<br>фмӹрь | |||
|{{right|101}}<br>{{large|'''Md'''}}<br>мдңӹл | |||
|{{right|102}}<br>{{large|'''No'''}}<br>њӹбҝ | |||
|{{right|103}}<br>{{large|'''Lr'''}}<br>лрӹнџ | |||
| | |||
|} | |||
==Other resources== | ==Other resources== |
edits