138,726
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 6: | Line 6: | ||
|- | |- | ||
| ''fal'' || PGmc {{recon|''hwalaz''}} || /ˈfaɫ/ || ''n, m'' || whale || Wal || | | ''fal'' || PGmc {{recon|''hwalaz''}} || /ˈfaɫ/ || ''n, m'' || whale || Wal || | ||
|- | |||
| ''jár'' || PGmc {{recon|''jērą''}} || /ˈjaːɾ/ || ''n, m'' || year || Jahr || | |||
|- | |- | ||
| ''lióþ'' || PGmc {{recon|''leuþą''}} || /ˈlʲoːɬ/ || ''n, m'' || poem || Gedicht || | | ''lióþ'' || PGmc {{recon|''leuþą''}} || /ˈlʲoːɬ/ || ''n, m'' || poem || Gedicht || |
edits