138,759
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 38: | Line 38: | ||
|- | |- | ||
| ''ýrьsk'' || Old Irish ''Ériu'' + suffix ''-ьsk'' || /ˈɨːɾʲsk/ || ''adj''; ''n, m'' || Irish; the Irish language || irisch; das Irische || | | ''ýrьsk'' || Old Irish ''Ériu'' + suffix ''-ьsk'' || /ˈɨːɾʲsk/ || ''adj''; ''n, m'' || Irish; the Irish language || irisch; das Irische || | ||
|- | |||
| ''jarþe'' || PGmc {{recon|''erþō''}} || /ˈjaɾɬə/ || ''n, f'' || earth || Erde || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] |
edits