138,726
edits
m (→Personal) |
mNo edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
(4 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 765: | Line 765: | ||
|- | |- | ||
|align="right"|'''Nominative''' | |align="right"|'''Nominative''' | ||
|''jsas''||'' | |''jsas''||''jsantů''||''jsanté'' | ||
|''jsantí''||''jsantijé''||''jsantích'' | |''jsantí''||''jsantijé''||''jsantích'' | ||
|''jsan''||''jsanté'' || ''jsantá'' | |''jsan''||''jsanté'' || ''jsantá'' | ||
|- | |||
|align="right"|'''Genitive''' | |||
|''jsantaš''||''jsantou''||''jsantou'' | |||
|''jsantích''||''jsantijou''||''jsantijou'' | |||
|''jsantaš''||''jsantou'' || ''jsantou'' | |||
|- | |||
|align="right"|'''Dative''' | |||
|''jsantam''||''jsantabhou''||''jsantabh'' | |||
|''jsantí''||''jsantíbhou''||''jsantíbh'' | |||
|''jsantam''||''jsantabhou'' || ''jsantabh'' | |||
|- | |||
|align="right"|'''Accusative''' | |||
|''jsanta''||''jsantů''||''jsantech'' | |||
|''jsantí''||''jsantijé''||''jsantích'' | |||
|''jsan''||''jsanté'' || ''jsantá'' | |||
|- | |||
|align="right"|'''Ablative''' | |||
|''jsantách''||''jsantabhou''||''jsantabh'' | |||
|''jsantích''||''jsantíbhou''||''jsantíbh'' | |||
|''jsantách''||''jsantabhou'' || ''jsantabh'' | |||
|- | |||
|align="right"|'''Instrumental''' | |||
|''jsantý''||''jsantabhí''||''jsantéch'' | |||
|''jsantijá''||''jsantíbhí''||''jsantíbhi'' | |||
|''jsantý''||''jsantabhí'' || ''jsantéch'' | |||
|- | |||
|align="right"|'''Locative''' | |||
|''jsantami''||''jsantou''||''jsantéš'' | |||
|''jsantijé''||''jsantijou''||''jsantíš'' | |||
|''jsantami''||''jsantou'' || ''jsantéš'' | |||
|} | |} | ||
edits