9,122
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) m (→Numbers) |
||
Line 258: | Line 258: | ||
|- | |- | ||
| 10 || ''seþ'' || ten | | 10 || ''seþ'' || ten | ||
|- | |||
| 20 || ''daiséþ'' || ten | |||
|- | |||
| 30 || ''transéþ'' || ten | |||
|- | |||
| 40 || ''jampséþ'' || ten | |||
|- | |||
| 50 || ''fremséþ'' || ten | |||
|- | |||
| 60 || ''ceiséþ'' || ten | |||
|- | |||
| 70 || ''danséþ'' || ten | |||
|- | |||
| 80 || ''relkséþ'' || ten | |||
|- | |||
| 90 || ''neinséþ'' || ten | |||
|- | |- | ||
| 100 || ''sam'' || hundred | | 100 || ''sam'' || hundred | ||
|- | |- | ||
| 1,000 || ''seþ sam'' || thousand (=ten | | 1,000 || ''seþ sam'' || thousand (=ten hundreds) | ||
|- | |- | ||
| 10,000 || ''cep'' || ten thousand | | 10,000 || ''cep'' || ten thousand | ||
|- | |- | ||
| 100,000 || ''seþ cep'' || hundred thousand (=ten ten- | | 100,000 || ''seþ cep'' || hundred thousand (=ten ten-thousands) | ||
|- | |- | ||
| 1,000,000 || ''sam cep'' || million (=hundred ten- | | 1,000,000 || ''sam cep'' || million (=hundred ten-thousands) | ||
|- | |- | ||
| 10,000,000 || ''seþ sam cep'' || ten million (=ten hundred ten- | | 10,000,000 || ''seþ sam cep'' || ten million (=ten hundred ten-thousands) | ||
|- | |- | ||
| 100,000,000 || ''jak'' || hundred million | | 100,000,000 || ''jak'' || hundred million | ||
|- | |- | ||
| 1,000,000,000 || ''seþ jak'' || milliard/billion (=ten hundred- | | 1,000,000,000 || ''seþ jak'' || milliard/billion (=ten hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 10,000,000,000 || ''sam jak'' || ten milliard/billion (=hundred hundred- | | 10,000,000,000 || ''sam jak'' || ten milliard/billion (=hundred hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 100,000,000,000 || ''seþ sam jak'' || hundred milliard/billion (=ten hundred hundred- | | 100,000,000,000 || ''seþ sam jak'' || hundred milliard/billion (=ten hundred hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 1,000,000,000,000 || ''cep jak'' || billion/trillion (=ten thousand hundred- | | 1,000,000,000,000 || ''cep jak'' || billion/trillion (=ten thousand hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 10,000,000,000,000 || ''seþ cep jak'' || ten billion/trillion (=ten ten-thousand hundred- | | 10,000,000,000,000 || ''seþ cep jak'' || ten billion/trillion (=ten ten-thousand hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 100,000,000,000,000 || ''sam cep jak'' || hundred billion/trillion (=hundred ten-thousand hundred- | | 100,000,000,000,000 || ''sam cep jak'' || hundred billion/trillion (=hundred ten-thousand hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 1,000,000,000,000,000 || ''seþ sam cep jak'' || billiard/quadrillion (=ten hundred ten-thousand hundred- | | 1,000,000,000,000,000 || ''seþ sam cep jak'' || billiard/quadrillion (=ten hundred ten-thousand hundred-millions) | ||
|- | |- | ||
| 10,000,000,000,000,000 || ''gwil'' || ten billiard/quadrillion | | 10,000,000,000,000,000 || ''gwil'' || ten billiard/quadrillion |