1,439
edits
m (→Voice) |
m (→Script) |
||
Line 401: | Line 401: | ||
Diacritics on vowels mark different [[Sceptrian#Vowel_form|sounds]]. | Diacritics on vowels mark different [[Sceptrian#Vowel_form|sounds]]. | ||
{|class="bluetable lightbluebg" | |||
|+Short and long letter names with explanations | |||
|- | |||
|aa<br>aa || ee<br>ee || ée<br>ee maatikipi<br>(opened e) || ii<br>ii || oo<br>oo || óo<br>oo guzbikipi<br>(deepened o) || uu<br>uu | |||
|- | |||
|ææ<br>aa evadh<br>(bright a) || øø<br>óo gudh<br>(dark o) || ai<br>aa zaithon<br>(rising a) || ei<br>ee zaithon<br>(rising e) || oi<br>óo zaithon<br>(rising o) || ou<br>óo bousoson<br>(falling o) || | |||
|- | |||
| po<br>poo || bo<br>bóo || mo<br>mee || wo<br>woo || to<br>too || do<br>dóo || | |||
|- | |||
| tho<br>tee hifdo<br>(windy t) || dho<br>dee hifdo<br>(windy d) || no<br>nee || so<br>sii || sho<br>see hifdo<br>(windy s) || zo<br>zii || zho<br>zee gudh<br>(dark z) | |||
|- | |||
| ngo<br>góo slenguhpi<br>(g using nose) || tso<br>tsii || lo<br>loo || slo<br>lee hifdo<br>(windy l) || fo<br>fii || vo<br>fii gudh<br>(dark f) || jo<br>joo | |||
|- | |||
| ko<br>koo || go<br>góo || ho<br>hih || qho<br>hee surmudh<br>(strong h) || qo<br>kee venongp<br>(k being<br>swallowed) || ro<br>róo || | |||
|- | |||
|plo<br>looh<br>(with l) || pon<br>slenguhpi<br>(using nose) || por<br>pruk<br>(trill) || pho<br>hift<br>(wind) || poo<br>spii<br>(length) || || | |||
|} | |||
===Romanization=== | ===Romanization=== |
edits