803
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 486: | Line 486: | ||
| '''dragon''' || nmi. ''anaz'' | | '''dragon''' || nmi. ''anaz'' | ||
|- | |- | ||
| '''horn''' || ni. | | '''horn''' || ni. ''adaz'' | ||
|- | |- | ||
| '''fish''' || nmi. ''azeng'' | | '''fish''' || nmi. ''azeng'' | ||
|- | |- | ||
| | | '''eat''' || vt. ''yang'' (''ANG'') | ||
|- | |||
| '''food''' || ni. ''yanki'' | |||
|- | |||
| '''drink''' || vt. ''danang'' • ni. ''danki'' | |||
|- | |||
| '''hunger''' || ni. ''goye'' | |||
|- | |||
| '''thirst''' || ni. ''egezi'' | |||
|- | |||
| '''suck''' || vi, vt. ''doikiging'' | |||
|} | |} | ||
edits