2,334
edits
m (→Verbs) |
m (→Verbs) |
||
Line 369: | Line 369: | ||
| -tu- || ''taatu-'' | | -tu- || ''taatu-'' | ||
|-" | |-" | ||
! 3<sup>rd</sup> singular | ! 3<sup>rd</sup> singular<br>proximate | ||
| -o- || ''tao-'' | | -o- || ''tao-'' | ||
|- | |||
! 3<sup>rd</sup> singular<br>obviate | |||
| -e- || ''tae-'' | |||
|- | |- | ||
! 1<sup>st</sup> dual | ! 1<sup>st</sup> dual | ||
| -ro- || ''taaro-'' | | -ro- || ''taaro-'' | ||
|- | |- | ||
! 2<sup>nd</sup> dual | ! 2<sup>nd</sup> dual<br>proximate | ||
| -tuo- || ''tatuo-'' | | -tuo- || ''tatuo-'' | ||
|-" | |-" | ||
! 3<sup>rd</sup> dual<br>obviate | |||
| -vo- || ''taavo-'' | |||
|- | |||
! 3<sup>rd</sup> dual | ! 3<sup>rd</sup> dual | ||
| - | | -ei- || ''taei-'' | ||
|- | |- | ||
! 1<sup>st</sup> plural | ! 1<sup>st</sup> plural | ||
Line 387: | Line 393: | ||
| -tot- || ''tatot-'' | | -tot- || ''tatot-'' | ||
|-" | |-" | ||
! 3<sup>rd</sup> plural | ! 3<sup>rd</sup> plural<br>proximate | ||
| -tto- || ''taatto-'' | | -tto- || ''taatto-'' | ||
|- | |||
! 3<sup>rd</sup> plural<br>obviate | |||
| -tte- || ''taatte-'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits