9,122
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) (Created page with "{| class="wikitable" |- ! colspan=4 | Verb (Anomalous): '''dōn''' ‘to do’ |- ! align="center" width="150" | Infinitive ! width="25" | ! align="center" width="150"...") |
Bpnjohnson (talk | contribs) mNo edit summary |
||
(5 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable mw-collapsible" style="text-align: center;" | ||
|- | |- | ||
! colspan= | ! colspan=6| Class 7 Strong Verb (Anomalous): '''dōn''' ‘to do’ | ||
|- | |- | ||
! | ! width="150"| Infinitive | ||
! width=" | ! width="50"| | ||
! | ! width="150"| Standard | ||
! | ! width="150"| Inverse | ||
! width="150"| Standard | |||
! width="150"| Inverse | |||
|- | |- | ||
|rowspan= | |rowspan=4 align="center"| dōn | ||
! | ! | ||
!colspan= | !colspan=2 align="center"| Present Indicative | ||
!colspan=2 align="center"| Present Subjunctive | |||
|- | |- | ||
| ''1sg.'' | |||
| | | ik dōm | ||
| | | dōmik | ||
| ik dōga | |||
| dōgik | |||
|- | |- | ||
| ''2sg.'' | |||
| þū dōst | |||
| | | dōstu | ||
| | | þū dōgas | ||
| dōgastu | |||
|- | |- | ||
| ''3sg.m.'' | |||
| is dōþ | |||
| | | dōðis | ||
| | | is dōga | ||
| dōgis | |||
|- | |- | ||
! Present Participle | |||
| | | ''3sg.f.'' | ||
| | | sī dōþ | ||
| dōsi | |||
| sī dōga | |||
| dōgasi | |||
|- | |- | ||
|rowspan=4 align="center" | dōnþs | |||
| ''3sg.n.'' | |||
| | | it dōþ | ||
| | | dōðit | ||
| it dōga | |||
| dōgit | |||
|- | |- | ||
|rowspan= | | ''1du.'' | ||
| | | wit dōm | ||
| | | dōnt | ||
| | | wit dōgam | ||
| dōgant | |||
|- | |||
| ''1pl.'' | |||
| wīs dōm | |||
| dōms | |||
| wīs dōgam | |||
| dōgams | |||
|- | |||
| ''2du.'' | |||
| ǧut dōþ | |||
| dōst | |||
| ǧut dōgaþ | |||
| dōgast | |||
|- | |||
! Past Participle | |||
| ''2pl.'' | |||
| jūs dōþ | |||
| dōþs | |||
| jūs dōgaþ | |||
| dōgaþs | |||
|- | |||
|rowspan=4 align="center" | dōns | |||
| ''3pl.m.'' | |||
| īs dōnþ | |||
| dōnþs | |||
| īs dōgan | |||
| dōgans | |||
|- | |||
| ''3pl.f.'' | |||
| ižas dōnþ | |||
| dōnþs | |||
| ižas dōgan | |||
| dōgans | |||
|- | |||
| ''3pl.n.'' | |||
| iža dōnþ | |||
| dōnþs | |||
| iža dōgan | |||
| dōgans | |||
|- | |- | ||
! | ! | ||
!colspan=3 align="center" | | |||
!colspan=2 align="center" | Past Indicative | |||
!colspan=2 align="center" | Past Subjunctive | |||
|- | |||
! Imperative | |||
| ''1sg.'' | |||
| ik diða | |||
| diðik | |||
| ik dēða | |||
| dēðik | |||
|- | |||
| dō, dē | |||
| ''2sg.'' | |||
| þū diðas | |||
| diðastu, distu | |||
| þū dēðis | |||
| dēðistu | |||
|- | |||
|rowspan=3 align="center" | dōða | |||
| ''3sg.m.'' | |||
| is diða | |||
| diðis | |||
| is dēðe | |||
| dēðis | |||
|- | |||
| ''3sg.f.'' | |||
| sī diða | |||
| diðasi | |||
| sī dēðe | |||
| dēðisi | |||
|- | |||
| ''3sg.n.'' | |||
| it diða | |||
| diðit | |||
| it dēðe | |||
| dēðit | |||
|- | |||
|rowspan=2 align="center" | dōm | |||
| ''1du.'' | |||
| wit dēðum | |||
| dēðunt | |||
| wit dēðim | |||
| dēðint | |||
|- | |- | ||
| ''1pl.'' | |||
| wīs dēðum | |||
| | | dēðums | ||
| | | wīs dēðim | ||
| dēðims | |||
|- | |- | ||
| align="center" | | |rowspan=2 align="center" | dōþ | ||
| ''2du.'' | |||
| | | ǧut dēðuþ | ||
| | | dēðust | ||
| ǧut dēðiþ | |||
| dēðist | |||
|- | |- | ||
| ''2pl.'' | |||
| jūs dēðuþ | |||
| | | dēðuþs | ||
| | | jūs dēðiþ | ||
| dēðiþs | |||
|- | |- | ||
| align="center" | | |rowspan=3 align="center" | dōnþa | ||
| ''3pl.m.'' | |||
| | | īs dēðun | ||
| | | dēðuns | ||
| īs dēðin | |||
| dēðins | |||
|- | |- | ||
| ''3pl.f.'' | |||
| ižas dēðun | |||
| | | dēðuns | ||
| | | ižas dēðin | ||
| dēðins | |||
|- | |- | ||
| ''3pl.n.'' | |||
| iža dēðun | |||
| | | dēðuns | ||
| | | iža dēðin | ||
| dēðins | |||
|} | |} |