138,726
edits
Line 824: | Line 824: | ||
====Binyan 7P: ''hastuφȝāl''==== | ====Binyan 7P: ''hastuφȝāl''==== | ||
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 700px; text-align:center;" | {| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 700px; text-align:center;" | ||
|+ Binyan 7A conjugation: '' | |+ Binyan 7A conjugation: ''hastutȝā́m'' 'to be attempted' | ||
! style="width: 75px; "| → Person<br/>↓ Tense | ! style="width: 75px; "| → Person<br/>↓ Tense | ||
! style="width: 75px; " | 1s | ! style="width: 75px; " | 1s | ||
Line 838: | Line 838: | ||
|- | |- | ||
! past | ! past | ||
| '' | | ''hastutȝámθī'' | ||
| '' | | ''hastutȝámθa'' | ||
| '' | | ''hastutȝámθi'' | ||
| '' | | ''hastutȝā́m'' | ||
| '' | | ''hastutȝā́maθ'' | ||
| '' | | ''hastutȝámnė'' | ||
| '' | | ''hastutȝámθum'' | ||
| '' | | ''hastutȝámθin'' | ||
| '' | | ''hastutȝā́mū'' | ||
| '' | | ''hastutȝā́mė'' | ||
|- | |- | ||
! subjunctive | ! subjunctive | ||
| '' | | ''wastutȝámθī'' | ||
| '' | | ''wastutȝámθa'' | ||
| '' | | ''wastutȝámθi'' | ||
| '' | | ''wastutȝā́m'' | ||
| '' | | ''wastutȝā́maθ'' | ||
| '' | | ''wastutȝámnė'' | ||
| '' | | ''wastutȝámθum'' | ||
| '' | | ''wastutȝámθin'' | ||
| '' | | ''wastutȝā́mū'' | ||
| '' | | ''wastutȝā́mė'' | ||
|- | |- | ||
! present | ! present | ||
| '' | | ''ʔastutėȝā́m'' | ||
| '' | | ''θastutėȝā́m'' | ||
| '' | | ''θastutėȝā́mī'' | ||
| '' | | ''yastutėȝā́m'' | ||
| '' | | ''yastutėȝā́mī'' | ||
| '' | | ''nastutėȝā́m'' | ||
| '' | | ''θastutėȝā́mū'' | ||
| '' | | ''θastutėȝámna'' | ||
| '' | | ''yastutėȝā́mū'' | ||
| '' | | ''yastutėȝámna'' | ||
|- | |- | ||
! future | ! future | ||
| '' | | ''ʔastutȝā́m'' | ||
| '' | | ''θastutȝā́m'' | ||
| '' | | ''θastutȝā́mī'' | ||
| '' | | ''yastutȝā́m'' | ||
| '' | | ''yastutȝā́mī'' | ||
| '' | | ''nastutȝā́m'' | ||
| '' | | ''θastutȝā́mū'' | ||
| '' | | ''θastutȝámna'' | ||
| '' | | ''yastutȝā́mū'' | ||
| '' | | ''yastutȝámna'' | ||
|- | |- | ||
! optative | ! optative | ||
| '' | | ''ʔastutȝamánna'' | ||
| '' | | ''θastutȝamánna'' | ||
| '' | | ''θastutȝamínna'' | ||
| '' | | ''yastutȝamánna'' | ||
| '' | | ''yastutȝamínna'' | ||
| '' | | ''nastutȝamánna'' | ||
| '' | | ''θastutȝamúnna'' | ||
| '' | | ''θastutȝamnánna'' | ||
| '' | | ''yastutȝamúnna'' | ||
| '' | | ''yastutȝamnánna'' | ||
|- | |||
! optative | |||
| ''ʔastútȝam'' | |||
| ''θastútȝam'' | |||
| ''θastútȝamī'' | |||
| ''yastútȝam'' | |||
| ''yastútȝamī'' | |||
| ''nastútȝam'' | |||
| ''θastútȝam'' | |||
| ''θastútȝamna'' | |||
| ''yastutȝamū'' | |||
| ''yastútȝamna'' | |||
|- | |- | ||
! imperative | ! imperative | ||
Line 901: | Line 913: | ||
|- | |- | ||
! participle | ! participle | ||
|colspan=10| '' | |colspan=10| ''mustutȝā́m'' | ||
|- | |- | ||
! verbal noun | ! verbal noun |
edits