977
edits
EmperorZelos (talk | contribs) |
EmperorZelos (talk | contribs) |
||
(4 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
==Particple== | |||
:{|{{style|center}} | |||
! Rowspan=2 | Number | |||
! rowspan=2 | Gender | |||
! colspan=3 | Voice | |||
|- | |||
! Anti-Passive | |||
! Passive | |||
! Circumstantial | |||
|- | |||
! rowspan=4 | Sg | |||
! Liv | |||
| -t || -š || rowspan=4 | -ǧw | |||
|- | |||
! Mag | |||
| -ts || rowspan=2 | -šw | |||
|- | |||
! Art | |||
| rowspan=2 | -t | |||
|- | |||
! Non | |||
| -ǧ | |||
|- | |||
! rowspan=2 | Pc | |||
! {{red|Mag}}/{{green|Liv}} | |||
| -ssw || rowspan=2 | -ǧǧ || -pp | |||
|- | |||
! {{purple|Art}}/{{blue|Non}} | |||
| -tsj || -dd | |||
|- | |||
! colspan=2 | Plural | |||
| -m || -n || -ŋ | |||
|} | |||
==Russian== | ==Russian== | ||
Line 17: | Line 51: | ||
|- | |- | ||
! Int | ! Int | ||
| - || - || - || - | | -t || -s || -tt || -t | ||
| - || - | | -t || -d | ||
| - | | -dz | ||
|- | |- | ||
! Erg | ! Erg | ||
| - || - || - || - | | -sj || -s || -sj || -ssw | ||
| - || - | | -ssw || -ts | ||
| - | | -dz | ||
|- | |- | ||
! Acc | ! Acc | ||
| - || - || - || - | | -mj || -m || -m || -m | ||
| - || - | | -mm || -mm | ||
| - | | -mj | ||
|- | |- | ||
! Pst | ! Pst | ||
| - || - || - || - | | -tsw || -tsw || -tt || -sw | ||
| - || - | | -tsj || -tsj | ||
| - | | -ssw | ||
|} | |} | ||
Line 40: | Line 74: | ||
{| {{style|center}} | {| {{style|center}} | ||
! colspan=2 | | ! colspan=2 | Forms | ||
|- | |- | ||
! | ! Form | ||
! Suffix | ! Suffix | ||
|- | |- | ||
| | | Negative | ||
| | | -öššw | ||
|- | |- | ||
| | | Equative | ||
| | | -yž | ||
|- | |- | ||
| | | Positive | ||
| | | -oovj | ||
|} | |} | ||