52
edits
(→Nouns) |
|||
Line 154: | Line 154: | ||
|- | |- | ||
! style="text-align: center; "| Accusative | ! style="text-align: center; "| Accusative | ||
| -w || - | | -w || -e | ||
|- | |- | ||
! style="text-align: center; "| Genitive | ! style="text-align: center; "| Genitive | ||
| -y || - | | -y || -ygh | ||
|- | |- | ||
! style="text-align: center; "| Instrumental | ! style="text-align: center; "| Instrumental | ||
Line 166: | Line 166: | ||
|- | |- | ||
! style="text-align: center; "| Locative | ! style="text-align: center; "| Locative | ||
| -o || - | | -o || -umg | ||
|- | |- | ||
! style="text-align: center; "| Ablative | ! style="text-align: center; "| Ablative | ||
| - | | -y || -i | ||
|- | |- | ||
! style="text-align: center; "| Oblique | ! style="text-align: center; "| Oblique |
edits