User:IlL/Spare pages 1/27: Difference between revisions

m
no edit summary
mNo edit summary
mNo edit summary
Line 108: Line 108:
|doz'''á'''
|doz'''á'''
|st'''a'''ck, c'''a'''s'''a''' ([[wikipedia:Spanish language|Spanish]])
|st'''a'''ck, c'''a'''s'''a''' ([[wikipedia:Spanish language|Spanish]])
|-
|align="center" |<big>ɛ</big>
|s'''é'''nse
|l'''e'''t
|-
|-
|align="center" |<big>e</big>
|align="center" |<big>e</big>
|séns'''e'''
|séns'''e'''
|s'''ay''', caf'''é''' ([[wikipedia:French language|French]])
|s'''ay''', caf'''é''' ([[wikipedia:French language|French]])
|-
|align="center" |<big>ɒ</big>
|d'''o'''lgá
|g'''o'''t
|-
|-
|align="center" |<big>o</big>
|align="center" |<big>o</big>
|t'''ô'''ván
|t'''ô'''ván
|'''au''' ([[wikipedia:French language|French]])
|'''au''' ([[wikipedia:French language|French]])
|-
|align="center" |<big>ɔ</big>
|t'''ō'''kezá
|l'''aw''' (but shorter)
|-
|align="center" |<big>ɪ</big>
|'''í'''ztāk
|s'''i'''t
|-
|-
|align="center" |<big>i</big>
|align="center" |<big>i</big>
Line 140: Line 124:
|'''ə'''dás
|'''ə'''dás
|runn'''er'''
|runn'''er'''
|-
|align="center" |<big>ɜ</big>
|š'''ə́'''d
|b'''ir'''d (but shorter)
|-
|align="center" |<big>ʊ</big>
|'''ú'''þ
|b'''oo'''k
|-
|-
|align="center" |<big>u</big>
|align="center" |<big>u</big>
|éhal'''û'''
|éhal'''û'''
|c'''oo'''l (but shorter)
|c'''oo'''l (but shorter)
|-
|align="center" |<big>ɒ</big>
|d'''o'''lgá
|g'''o'''t
|-
|align="center" |<big>ɔ</big>
|t'''ō'''kezá
|l'''aw''' (but shorter)
|-
|align="center" |<big>ɛ</big>
|t'''ō'''kezá
|l'''aw''' (but shorter)
|-
|align="center" |<big>ə</big>
|t'''ō'''kezá
|l'''aw''' (but shorter)
|-
|align="center" |<big>ɨ̞</big>
|t'''ō'''kezá
|l'''aw''' (but shorter)
|-
|-
! colspan="3"| [[wikipedia:Vowel length|long]]
! colspan="3"| [[wikipedia:Vowel length|long]]
|-
|-
|align="center" |<big>ɑː</big>
|align="center" |<big></big>
|
|
|h'''a''t (but longer)
|h'''a''t (but longer)
|-
|-
|align="center" |<big>ɑː</big>
|align="center" |<big></big>
|zéit'''ā'''
|zéit'''ā'''
|f'''a'''ther
|f'''a'''ther
|-
|-
|align="center" |<big>ɔː</big>
|align="center" |<big></big>
|v'''ō'''pá
|v'''ō'''pá
|b'''ore'''
|b'''ore'''
|-
|-
|align="center" |<big></big>
|align="center" |<big></big>
|ázp'''ī'''
|ázp'''ī'''
|ch'''ee'''se
|ch'''ee'''se
|-
|-
|align="center" |<big>uː</big>
|align="center" |<big>uː</big>
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|r'''u'''le
|-
|align="center" |<big>ɒː</big>
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|r'''u'''le
|-
|align="center" |<big>ɔː</big>
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|r'''u'''le
|-
|align="center" |<big>ɛː</big>
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|r'''u'''le
|-
|align="center" |<big>ɤː</big>
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|r'''u'''le
|-
|align="center" |<big>ɨː</big>
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû
|r'''u'''le
|r'''u'''le
143,244

edits