143,244
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 108: | Line 108: | ||
|doz'''á''' | |doz'''á''' | ||
|st'''a'''ck, c'''a'''s'''a''' ([[wikipedia:Spanish language|Spanish]]) | |st'''a'''ck, c'''a'''s'''a''' ([[wikipedia:Spanish language|Spanish]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>e</big> | |align="center" |<big>e</big> | ||
|séns'''e''' | |séns'''e''' | ||
|s'''ay''', caf'''é''' ([[wikipedia:French language|French]]) | |s'''ay''', caf'''é''' ([[wikipedia:French language|French]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>o</big> | |align="center" |<big>o</big> | ||
|t'''ô'''ván | |t'''ô'''ván | ||
|'''au''' ([[wikipedia:French language|French]]) | |'''au''' ([[wikipedia:French language|French]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>i</big> | |align="center" |<big>i</big> | ||
| Line 140: | Line 124: | ||
|'''ə'''dás | |'''ə'''dás | ||
|runn'''er''' | |runn'''er''' | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>u</big> | |align="center" |<big>u</big> | ||
|éhal'''û''' | |éhal'''û''' | ||
|c'''oo'''l (but shorter) | |c'''oo'''l (but shorter) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>ɒ</big> | |||
|d'''o'''lgá | |||
|g'''o'''t | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɔ</big> | |||
|t'''ō'''kezá | |||
|l'''aw''' (but shorter) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɛ</big> | |||
|t'''ō'''kezá | |||
|l'''aw''' (but shorter) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ə</big> | |||
|t'''ō'''kezá | |||
|l'''aw''' (but shorter) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɨ̞</big> | |||
|t'''ō'''kezá | |||
|l'''aw''' (but shorter) | |||
|- | |- | ||
! colspan="3"| [[wikipedia:Vowel length|long]] | ! colspan="3"| [[wikipedia:Vowel length|long]] | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big> | |align="center" |<big>aː</big> | ||
| | | | ||
|h'''a''t (but longer) | |h'''a''t (but longer) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big> | |align="center" |<big>eː</big> | ||
|zéit'''ā''' | |zéit'''ā''' | ||
|f'''a'''ther | |f'''a'''ther | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big> | |align="center" |<big>iː</big> | ||
|v'''ō'''pá | |v'''ō'''pá | ||
|b'''ore''' | |b'''ore''' | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big> | |align="center" |<big>oː</big> | ||
|ázp'''ī''' | |ázp'''ī''' | ||
|ch'''ee'''se | |ch'''ee'''se | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>uː</big> | |align="center" |<big>uː</big> | ||
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû | |||
|r'''u'''le | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɒː</big> | |||
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû | |||
|r'''u'''le | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɔː</big> | |||
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû | |||
|r'''u'''le | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɛː</big> | |||
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû | |||
|r'''u'''le | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɤː</big> | |||
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû | |||
|r'''u'''le | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɨː</big> | |||
|l'''ū'''gá, '''û́'''tû | |l'''ū'''gá, '''û́'''tû | ||
|r'''u'''le | |r'''u'''le | ||