Verse:Mwail/Whyastian/Lexicon: Difference between revisions

m
mNo edit summary
Line 21: Line 21:
| '''m''' /m/ || '''n''' /n/ || || || || || || ||
| '''m''' /m/ || '''n''' /n/ || || || || || || ||
|-
|-
! rowspan="3" | Stop
! rowspan="2" | Stop
! <small>unaspirated</small>
! <small>unaspirated</small>
| '''b''' /p/ || '''d''' /t/ || '''dl''' /tˡ/ || '''dz''' /ts/ || '''j''' /tʃ/ || || '''g''' /k/ || '''gw''' /kʷ/ || (not written) /ʔ/
| '''b''' /p/ || '''d''' /t/ || '''dl''' /tˡ/ || '''dz''' /ts/ || '''j''' /tʃ/ || || '''g''' /k/ || '''gw''' /kʷ/ || (not written) /ʔ/
Line 27: Line 27:
! <small>aspirated</small>
! <small>aspirated</small>
| || '''t''' /tʰ/ || '''tł''' /tɬʰ/ || '''ts''' /tsʰ/ || '''ch''' /tʃʰ/ || || '''k''' /kʰ/ || '''kw''' /kʷʰ/ ||
| || '''t''' /tʰ/ || '''tł''' /tɬʰ/ || '''ts''' /tsʰ/ || '''ch''' /tʃʰ/ || || '''k''' /kʰ/ || '''kw''' /kʷʰ/ ||
|-
! <small>ejective</small>
| || '''tʼ''' /tʼ/ || '''tłʼ''' /tɬʼ/ || '''tsʼ''' /tsʼ/ || '''chʼ''' /tʃʼ/ || || '''kʼ''' /kʼ/ || '''kwʼ''' /kʷʼ/ ||
|-
|-
! rowspan="2" | Continuant
! rowspan="2" | Continuant
143,244

edits