107,724
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 187: | Line 187: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-money.jpg|100px]] || [[File:Wacag-money-r.jpg|25px]] || {{term|cüa}}, {{term|eñje}} || {{term|kuua}}, {{term|agha}} | | [[File:Wacag-money.jpg|100px]] || [[File:Wacag-money-r.jpg|25px]] || {{term|cüa}}, {{term|eñje}} || {{term|kuua}}, {{term|agha}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-valuable.jpg|100px]] || || {{term|cutseu}} || {{term|hauyímu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-txiuñc'e.jpg|100px]] || || {{term|txiuñc'e}} || {{term|ciugkji}} | | [[File:Wacag-txiuñc'e.jpg|100px]] || || {{term|txiuñc'e}} || {{term|ciugkji}} | ||
| Line 277: | Line 279: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-clay.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clay-r.jpg|25px]] || {{term|síul}} || {{term|qvag}} | | [[File:Wacag-clay.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clay-r.jpg|25px]] || {{term|síul}} || {{term|qvag}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-iiuan.jpg|100px]] || || {{term|iaman}} || {{term|iiuan}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-iiuanin.jpg|100px]] || || {{term|iamanad}} || {{term|iiuanin}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-brick.jpg|100px]] || || {{term|pfuyem}} || {{term|puyam}} | | [[File:Wacag-brick.jpg|100px]] || || {{term|pfuyem}} || {{term|puyam}} | ||
| Line 845: | Line 851: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-monkey.jpg|100px]] || [[File:Wacag-monkey-r.jpg|25px]] || {{term|hian}} || {{term|rhi}} | | [[File:Wacag-monkey.jpg|100px]] || [[File:Wacag-monkey-r.jpg|25px]] || {{term|hian}} || {{term|rhi}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-muriqui.jpg|100px]] || || || {{term|hiri}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-nauseous.jpg|100px]] || || {{term|hīuad}} || {{term|qànai}} | | [[File:Wacag-nauseous.jpg|100px]] || || {{term|hīuad}} || {{term|qànai}} | ||
| Line 861: | Line 869: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-fly.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fly-r.jpg|25px]] || {{term|may}} || {{term|nii}} | | [[File:Wacag-fly.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fly-r.jpg|25px]] || {{term|may}} || {{term|nii}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-contagious.jpg|100px]] || || {{term|hidxec}} || {{term|haríj}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-dragonfly.jpg|100px]] || || {{term|deve}} || {{term|niara}} | | [[File:Wacag-dragonfly.jpg|100px]] || || {{term|deve}} || {{term|niara}} | ||
| Line 1,039: | Line 1,049: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-no.jpg|100px]] || [[File:Wacag-no-r.jpg|25px]] || {{term|xen}} || {{term|hàr}} | | [[File:Wacag-no.jpg|100px]] || [[File:Wacag-no-r.jpg|25px]] || {{term|xen}} || {{term|hàr}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-clearing.jpg|100px]] || || {{term|dana}} || {{term|hujsat}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-silent.jpg|100px]] || || {{term|cur'e}} || {{term|chejḿ}} | | [[File:Wacag-silent.jpg|100px]] || || {{term|cur'e}} || {{term|chejḿ}} | ||
| Line 1,253: | Line 1,265: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-dye.jpg|100px]] || || {{term|xuc'}} || {{term|hacnkhń}} | | [[File:Wacag-dye.jpg|100px]] || || {{term|xuc'}} || {{term|hacnkhń}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-japm'uco.jpg|100px]] || || {{term|japm'uco}} || {{term|hakhmmúqa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-grey.jpg|100px]] || || {{term|xem}} || {{term|theshń}} | | [[File:Wacag-grey.jpg|100px]] || || {{term|xem}} || {{term|theshń}} | ||
| Line 1,447: | Line 1,461: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tiger.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tiger-r.jpg|25px]] || {{term|tsadix}}, {{term|mauzi}} || {{term|suiu}} | | [[File:Wacag-tiger.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tiger-r.jpg|25px]] || {{term|tsadix}}, {{term|mauzi}} || {{term|suiu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-hair.jpg|100px]] || || {{term|atsdi}}, {{term|cohts}} || {{term|higi}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-hauma.jpg|100px]] || || || {{term|hauma}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-ratel.jpg|100px]] || || {{term|mexúse}} || {{term|musúazaa}} | | [[File:Wacag-ratel.jpg|100px]] || || {{term|mexúse}} || {{term|musúazaa}} | ||
| Line 1,623: | Line 1,641: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-horse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-horse-r.jpg|25px]] || {{term|nei}}, {{term|neiux}} || {{term|shumaay}} | | [[File:Wacag-horse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-horse-r.jpg|25px]] || {{term|nei}}, {{term|neiux}} || {{term|shumaay}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-isjikharag.jpg|100px]] || || {{term|exic'ereñ}} || {{term|isjikharag}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-disappoint.jpg|100px]] || || {{term|neji}} || {{term|naihí}} | | [[File:Wacag-disappoint.jpg|100px]] || || {{term|neji}} || {{term|naihí}} | ||
| Line 2,233: | Line 2,253: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-light.jpg|100px]] || [[File:Wacag-light-r.jpg|25px]] || {{term|tumad}} || {{term|tjesḿ}} | | [[File:Wacag-light.jpg|100px]] || [[File:Wacag-light-r.jpg|25px]] || {{term|tumad}} || {{term|tjesḿ}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-jïuijer.jpg|100px]] || || {{term|jïuijer}} || {{term|hiusjern}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-juáijne.jpg|100px]] || || {{term|juáijne}} || {{term|wyaáikjna}} | | [[File:Wacag-juáijne.jpg|100px]] || || {{term|juáijne}} || {{term|wyaáikjna}} | ||
| Line 2,291: | Line 2,313: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-drop.jpg|100px]] || [[File:Wacag-drop-r.jpg|25px]] || {{term|muzey}} || {{term|yanaú}} | | [[File:Wacag-drop.jpg|100px]] || [[File:Wacag-drop-r.jpg|25px]] || {{term|muzey}} || {{term|yanaú}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-plop.jpg|100px]] || || {{term|huah}} || {{term|iuvaiuva}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-jermecem.jpg|100px]] || || {{term|jermecem}} || {{term|harkamḿkam}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tired.jpg|100px]] || || {{term|xeinama}} || {{term|khmi}} | | [[File:Wacag-tired.jpg|100px]] || || {{term|xeinama}} || {{term|khmi}} | ||
| Line 2,445: | Line 2,471: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}} | | [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-jemojiuj.jpg|100px]] || || {{term|jemojiuj}} || {{term|hamhawúwiw}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-deja_vu.jpg|100px]] || || {{term|pfoc'aji}} || {{term|fmqhájy}} | | [[File:Wacag-deja_vu.jpg|100px]] || || {{term|pfoc'aji}} || {{term|fmqhájy}} | ||
| Line 2,635: | Line 2,663: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-relative.jpg|100px]] || || {{term|āh-}} | | [[File:Wacag-relative.jpg|100px]] || || {{term|āh-}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-etc.jpg|100px]] || || {{term|āhāh}} || {{term|iqm}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-trendy.jpg|100px]] || || {{term|ācos}} || {{term|aaákus}} | | [[File:Wacag-trendy.jpg|100px]] || || {{term|ācos}} || {{term|aaákus}} | ||
| Line 2,737: | Line 2,767: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-fish.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fish-r.jpg|25px]] || {{term|jen}} || {{term|ua}} | | [[File:Wacag-fish.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fish-r.jpg|25px]] || {{term|jen}} || {{term|ua}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-jimauaa.jpg|100px]] || || {{term|jemaú}} || {{term|jimàuaa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-piranha.jpg|100px]] || || {{term|bahutn}}, {{term|aijen}} || {{term|qaúkn}} | | [[File:Wacag-piranha.jpg|100px]] || || {{term|bahutn}}, {{term|aijen}} || {{term|qaúkn}} | ||