5,467
edits
No edit summary |
|||
Line 395: | Line 395: | ||
| -maħ | | -maħ | ||
|} | |} | ||
==Minhast Phonotactics Table == | |||
Minhast Phonotactics Table | |||
{| class="bluetable lightbluebg" cellspacing="2" border="0" align="center" class="header_row" | |||
! Final Consonant | |||
|- | |||
! Initial Consonant | |||
| f | |||
| p | |||
| b | |||
| k | |||
| x | |||
| g | |||
| t | |||
| d | |||
| s | |||
| š | |||
| z | |||
| l | |||
| r | |||
| m | |||
| n | |||
| h | |||
| w | |||
| y | |||
|- | |||
| f | |||
|ff | |||
|pp | |||
|pp | |||
|fk | |||
|fx | |||
|fk | |||
|ft | |||
|ft | |||
|fs | |||
|ff | |||
|fs | |||
|fl | |||
|fr | |||
|fm | |||
|fn | |||
|ff | |||
|fw | |||
|fy | |||
|- | |||
| p | |||
|pp | |||
|pp | |||
|pp | |||
|pk | |||
|xp | |||
|pk | |||
|pt | |||
|pt | |||
|ps | |||
|ħp | |||
|ps | |||
|pl | |||
|pr | |||
|pm | |||
|pn | |||
|ħp | |||
|pw | |||
|py | |||
|- | |||
| b | |||
|pp | |||
|pp | |||
|bb | |||
|pk | |||
|xp | |||
|mg | |||
|pt | |||
|mb | |||
|ps | |||
|ħp | |||
|ps | |||
|bl | |||
|br | |||
|mb | |||
|mb | |||
|ħp | |||
|bw | |||
|by | |||
|- | |||
| k | |||
|kf | |||
|kp | |||
|kp | |||
|kk | |||
|kk | |||
|kk | |||
|kt | |||
|kt | |||
|ks | |||
|ħk | |||
|ks | |||
|kl | |||
|kr | |||
|km | |||
|kn | |||
|ħk | |||
|kw | |||
|ky | |||
|- | |||
| x | |||
|xf | |||
|xp | |||
|xp | |||
|kk | |||
|xx | |||
|gg | |||
|xt | |||
|xt | |||
|ss | |||
|šš | |||
|ss | |||
|xl | |||
|xr | |||
|xm | |||
|xn | |||
|xx | |||
|xw | |||
|xy | |||
|- | |||
| g | |||
|kf | |||
|kp | |||
|gb | |||
|kk | |||
|kk | |||
|gg | |||
|kt | |||
|gd | |||
|ks | |||
|ħk | |||
|zg | |||
|lg | |||
|gr | |||
|gm | |||
|gn | |||
|ħk | |||
|gw | |||
|gy | |||
|- | |||
| t | |||
|ft | |||
|pt | |||
|pt | |||
|kt | |||
|xt | |||
|kt | |||
|tt | |||
|tt | |||
|st | |||
|št | |||
|st | |||
|tt | |||
|rt | |||
|mt | |||
|nt | |||
|ħt | |||
|wt | |||
|šš | |||
|- | |||
| d | |||
|ft | |||
|pt | |||
|bb | |||
|kt | |||
|xt | |||
|gd | |||
|tt | |||
|dd | |||
|st | |||
|ħt | |||
|zd | |||
|ld | |||
|rd | |||
|mb | |||
|nd | |||
|ħt | |||
|dw | |||
|dy | |||
|- | |||
| s | |||
|sp | |||
|sp | |||
|sp | |||
|sk | |||
|xs | |||
|sk | |||
|st | |||
|st | |||
|ss | |||
|šš | |||
|ss | |||
|sl | |||
|ss | |||
|sm | |||
|sn | |||
|ħs | |||
|sw | |||
|šš | |||
|- | |||
| š | |||
|šf | |||
|šp | |||
|šp | |||
|šk | |||
|šš | |||
|šk | |||
|št | |||
|št | |||
|ss | |||
|šš | |||
|ss | |||
|šl | |||
|šš | |||
|šm | |||
|šn | |||
|ħš | |||
|šw | |||
|šš | |||
|- | |||
| z | |||
|sp | |||
|sp | |||
|zb | |||
|sk | |||
|ss | |||
|zg | |||
|st | |||
|zd | |||
|ss | |||
|šš | |||
|zz | |||
|zl | |||
|zz | |||
|zm | |||
|zn | |||
|ħs | |||
|zw | |||
|zy | |||
|- | |||
| l | |||
|lf | |||
|pp | |||
|lb | |||
|kk | |||
|xl | |||
|lg | |||
|tt | |||
|ld | |||
|sl | |||
|šl | |||
|zl | |||
|ll | |||
|rr | |||
|lm,mm | |||
|nn | |||
|ħl | |||
|lw | |||
|yy | |||
|- | |||
| r | |||
|rf | |||
|rp | |||
|rb | |||
|rk | |||
|rx | |||
|rg | |||
|rt | |||
|rd, dd | |||
|rs, ss | |||
|rš, šš | |||
|zz | |||
|ll | |||
|rn, nn | |||
|rm, mm | |||
|nn | |||
|rħ, ħr | |||
|rw | |||
|ry | |||
|- | |||
| m | |||
|mf | |||
|mp | |||
|mb | |||
|nk | |||
|xn | |||
|mg | |||
|mt | |||
|md | |||
|ns | |||
|šm | |||
|nz | |||
|ml | |||
|mr | |||
|mm | |||
|nn | |||
|mh | |||
|ww | |||
|my | |||
|- | |||
| n | |||
|mf | |||
|mp | |||
|mb | |||
|nk | |||
|xn | |||
|mg, ng | |||
|nt | |||
|nd | |||
|ss | |||
|šš | |||
|nz | |||
|ll | |||
|rr | |||
|mm | |||
|nn | |||
|nh | |||
|nw | |||
|ny,yy | |||
|- | |||
| h | |||
|ff | |||
|ħp | |||
|ħp | |||
|ħk | |||
|xx | |||
|ħk | |||
|ħt | |||
|ħt | |||
|ħs | |||
|ħš | |||
|ħs | |||
|ħl | |||
|ħr | |||
|ħm | |||
|ħn | |||
|ħħ | |||
|ħw | |||
|ħy | |||
|} | |||
<noinclude> | |||
<!-- Categorising template --> | |||
[[Category:Templates]][[Category:Minhast_templates]] | |||
</noinclude> |
edits