4,735
edits
Chrysophylax (talk | contribs) |
Chrysophylax (talk | contribs) |
||
Line 210: | Line 210: | ||
! scope="col" | [[w:International Phonetic Alphabet|IPA]] | ! scope="col" | [[w:International Phonetic Alphabet|IPA]] | ||
! scope="col" | Words | ! scope="col" | Words | ||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | ´ | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [h] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | á, t'''á''', '''É'''l'''á'''sz | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | a | | rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | a | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [a] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [a] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | alpa, ars | ||
|- | |- | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ɑ] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ɑ] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | kul'''a'''k | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | p | | rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | p | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [p] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [p] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | tá'''p''' | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | tá'''p''', ép | ||
|- | |- | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ɸ] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ɸ] | ||
Line 228: | Line 231: | ||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | t | | rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | t | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [t] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [t] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | lya'''t''', ét | ||
|- | |- | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [θ] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [θ] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | '''t''' | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | '''t'''er | ||
|- | |||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | k | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [k] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ara'''k''', ék | |||
|- | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [x] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | kul | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | b | | rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | b | ||
Line 242: | Line 252: | ||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | d | | rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | d | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [d] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [d] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | merad, éd | ||
|- | |- | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ð] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ð] | ||
Line 249: | Line 259: | ||
| rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | g | | rowspan="2" style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | g | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [g] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [g] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | múrag | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | múrag, ág | ||
|- | |- | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ɣ] | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [ɣ] | ||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ger | | style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ger | ||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | m | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [m] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | mi, meret | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | n | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [n] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ni, názar | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | l | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [l] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | lamád, terelesz | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | r | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [r] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ró, báret | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | y | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [j] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | yá, syó | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | s | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [s̺] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ás, sá | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | z | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [d͡z] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | áz, zerelesz | |||
|- | |||
| style="width: 5em; text-align: center; padding: 3px;" | sz | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | [t͡s] | |||
| style="width: 3em; text-align: center; padding: 3px;" | ász, szárad | |||
|- | |||
|} | |} | ||