1,439
edits
m (→Verbs) |
m (→Dictionary) |
||
Line 358: | Line 358: | ||
|IIb | |IIb | ||
|ferment | |ferment | ||
| | |||
|- | |||
|etym | |||
|IIa | |||
|shoot, fire | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 434: | Line 439: | ||
|ascend, rise | |ascend, rise | ||
|climb | |climb | ||
|- | |||
|hakkurem | |||
|IIa | |||
|sharpen, edge | |||
| | |||
|- | |- | ||
|ham | |ham | ||
Line 449: | Line 459: | ||
|wake up | |wake up | ||
|realize | |realize | ||
|- | |||
|helihes | |||
|IIb | |||
|grind, powder | |||
| | |||
|- | |- | ||
|höpym | |höpym | ||
Line 532: | Line 547: | ||
|kettu | |kettu | ||
|IIIb | |IIIb | ||
|throw | |throw, toss | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 803: | Line 818: | ||
| Ia | | Ia | ||
|swim | |swim | ||
| | |||
|- | |||
|opehes | |||
|IIb | |||
|mince | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,654: | Line 1,674: | ||
|doing (act) | |doing (act) | ||
|verb | |verb | ||
|- | |||
|batuhesmy | |||
|n, N | |||
|siege, blockage (often F) | |||
| | |||
|- | |- | ||
|bebiwala | |bebiwala | ||
Line 2,063: | Line 2,088: | ||
|n, N | |n, N | ||
|bow (weapon) | |bow (weapon) | ||
| | |||
|- | |||
|ettilotsi | |||
|n, N | |||
|crossbow | |||
| | |||
|- | |||
|ettu | |||
|n, F | |||
|weapon | |||
| | |||
|- | |||
|ettura | |||
|n, D | |||
|cannon | |||
| | |||
|- | |||
|ettunirrasi | |||
|n, N | |||
|gun, firearm | |||
| | |||
|- | |||
|ettunirrasy | |||
|n, M | |||
|cannon | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,099: | Line 2,149: | ||
|urban, inside town walls | |urban, inside town walls | ||
|civilized | |civilized | ||
|- | |||
|faloxa | |||
|n, D | |||
|electricity (static) | |||
| | |||
|- | |- | ||
|faminnu | |faminnu | ||
Line 2,424: | Line 2,479: | ||
|great, large | |great, large | ||
|major | |major | ||
|- | |||
|hakki | |||
|n, N | |||
|arrow | |||
| | |||
|- | |- | ||
|hakku | |hakku | ||
Line 2,518: | Line 2,578: | ||
|n, N | |n, N | ||
|sand | |sand | ||
| | |||
|- | |||
|heli | |||
|n, N | |||
|powder | |||
| | |||
|- | |||
|heljettusi | |||
|n, F | |||
|gunpowder | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,523: | Line 2,593: | ||
|n, N | |n, N | ||
|clay | |clay | ||
| | |||
|- | |||
|helu | |||
|n, F | |||
|flour | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,648: | Line 2,723: | ||
|n, N | |n, N | ||
|metal | |metal | ||
| | |||
|- | |||
|imiku | |||
|n, F | |||
|electricity (arcing) | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 2,919: | Line 2,999: | ||
|terracotta | |terracotta | ||
|pottery (PL) | |pottery (PL) | ||
|- | |||
|ketaky | |||
|n, M | |||
|catapult | |||
| | |||
|- | |- | ||
|keti | |keti | ||
Line 3,133: | Line 3,218: | ||
|av | |av | ||
|here | |here | ||
| | |||
|- | |||
|kyyna | |||
|n, D | |||
|steel | |||
| | |||
|- | |||
|kyynacu | |||
|n, F | |||
|armor | |||
| | |||
|- | |||
|kyyny | |||
|n, M | |||
|iron | |||
| | | | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
Line 3,549: | Line 3,649: | ||
|n, M | |n, M | ||
|wound, cut, sore | |wound, cut, sore | ||
| | |||
|- | |||
|mynnorki | |||
|n, N | |||
|brass | |||
| | |||
|- | |||
|myny | |||
|n, N | |||
|copper | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 3,589: | Line 3,699: | ||
|n, D | |n, D | ||
|essence | |essence | ||
| | |||
|- | |||
|nakki | |||
|n, N | |||
|ore | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 3,840: | Line 3,955: | ||
|hair (single) | |hair (single) | ||
|hair (human) (PL) | |hair (human) (PL) | ||
|- | |||
|nututuuisi | |||
|n, N | |||
|hair of Twuhi (cirrus cloud) | |||
| | |||
|- | |- | ||
|ny | |ny | ||
Line 3,915: | Line 4,035: | ||
|evening | |evening | ||
|old age | |old age | ||
|- | |||
|ohimi | |||
|n, N | |||
|zinc (false silver) | |||
| | |||
|- | |- | ||
|ohu | |ohu |
edits