Germian/Numerals: Difference between revisions
< Germian
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
==Number== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
|- | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|sifer}} || figure | |||
|- | |||
| {{term|nul}} || 0 | |||
|- | |||
| {{term|ein}} || 1 | |||
|- | |||
| {{term|twei}} || 2 | |||
|- | |||
| {{term|drii}} || 3 | |||
|- | |||
| {{term|fiir}} || 4 | |||
|- | |||
| {{term|faif}} || 5 | |||
|- | |||
| {{term|six}} || 6 | |||
|- | |||
| {{term|seefen}} || 7 | |||
|- | |||
| {{term|act}} || 8 | |||
|- | |||
| {{term|noin}} || 9 | |||
|- | |||
| {{term|tin}} || 10 | |||
|- | |||
| {{term|eintin}} || 11 | |||
|- | |||
| {{term|tweitin}} || 12 | |||
|- | |||
| {{term|driitin}} || 13 | |||
|- | |||
| {{term|fiirtin}} || 14 | |||
|- | |||
| {{term|faiftin}} || 15 | |||
|- | |||
| {{term|sixtin}} || 16 | |||
|- | |||
| {{term|seefentin}} || 17 | |||
|- | |||
| {{term|acttin}} || 18 | |||
|- | |||
| {{term|nointin}} || 19 | |||
|- | |||
| {{term|tweinen}} || 20 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenein}} || 21 | |||
|- | |||
| {{term|tweinentwei}} || 22 | |||
|- | |||
| {{term|tweinendrii}} || 23 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenfiir}} || 24 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenfaif}} || 25 | |||
|- | |||
| {{term|tweinensix}} || 26 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenseefen}} || 27 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenact}} || 28 | |||
|- | |||
| {{term|tweinennoin}} || 29 | |||
|- | |||
| {{term|driinen}} || 30 | |||
|- | |||
| {{term|driinenein}} || 32 | |||
|- | |||
| {{term|fiirnen}} || 40 | |||
|- | |||
| {{term|faifnen}} || 50 | |||
|- | |||
| {{term|sixnen}} || 60 | |||
|- | |||
| {{term|seefenen}} || 70 | |||
|- | |||
| {{term|actnen}} || 80 | |||
|- | |||
| {{term|noinen}} || 90 | |||
|- | |||
| {{term|hondert, einhondert}} || 100 | |||
|- | |||
| {{term|hondertein, einhondertein}} || 101 | |||
|- | |||
| {{term|tweihonderts}} || 200 | |||
|- | |||
| {{term|driihonderts}} || 300 | |||
|- | |||
| {{term|fiirhonderts}} || 400 | |||
|- | |||
| {{term|faifhonderts}} || 500 | |||
|- | |||
| {{term|sixhonderts}} || 600 | |||
|- | |||
| {{term|seefenhonderts}} || 700 | |||
|- | |||
| {{term|acthonderts}} || 800 | |||
|- | |||
| {{term|noinhonderts}} || 900 | |||
|- | |||
| {{term|duusen, einduusen}} || 1,000 | |||
|- | |||
| {{term|einduusen einhondertein}} || 1,101 | |||
|- | |||
| {{term|tinduusens}} || 10,000 | |||
|- | |||
| {{term|hondertduusens}} || 100,000 | |||
|- | |||
| {{term|miljun, einmiljun}} || 1,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|tinmiljuns}} || 10,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|hondertmiljuns}} || 100,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|miljard, einmiljard}} || 1,000,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|biljun, einbiljun}} || 1,000,000,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|biljard, einbiljard}} || 1,000,000,000,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|ziljun}} || zillion/bajillion | |||
|- | |||
|} | |||
Revision as of 16:07, 20 January 2024
Number
| Germian | English |
|---|---|
| sifer | figure |
| nul | 0 |
| ein | 1 |
| twei | 2 |
| drii | 3 |
| fiir | 4 |
| faif | 5 |
| six | 6 |
| seefen | 7 |
| act | 8 |
| noin | 9 |
| tin | 10 |
| eintin | 11 |
| tweitin | 12 |
| driitin | 13 |
| fiirtin | 14 |
| faiftin | 15 |
| sixtin | 16 |
| seefentin | 17 |
| acttin | 18 |
| nointin | 19 |
| tweinen | 20 |
| tweinenein | 21 |
| tweinentwei | 22 |
| tweinendrii | 23 |
| tweinenfiir | 24 |
| tweinenfaif | 25 |
| tweinensix | 26 |
| tweinenseefen | 27 |
| tweinenact | 28 |
| tweinennoin | 29 |
| driinen | 30 |
| driinenein | 32 |
| fiirnen | 40 |
| faifnen | 50 |
| sixnen | 60 |
| seefenen | 70 |
| actnen | 80 |
| noinen | 90 |
| hondert, einhondert | 100 |
| hondertein, einhondertein | 101 |
| tweihonderts | 200 |
| driihonderts | 300 |
| fiirhonderts | 400 |
| faifhonderts | 500 |
| sixhonderts | 600 |
| seefenhonderts | 700 |
| acthonderts | 800 |
| noinhonderts | 900 |
| duusen, einduusen | 1,000 |
| einduusen einhondertein | 1,101 |
| tinduusens | 10,000 |
| hondertduusens | 100,000 |
| miljun, einmiljun | 1,000,000 |
| tinmiljuns | 10,000,000 |
| hondertmiljuns | 100,000,000 |
| miljard, einmiljard | 1,000,000,000 |
| biljun, einbiljun | 1,000,000,000,000 |
| biljard, einbiljard | 1,000,000,000,000,000 |
| ziljun | zillion/bajillion |