Germian/Interjections: Difference between revisions

Line 7: Line 7:
| {{term|adjoo!}} || adieu!
| {{term|adjoo!}} || adieu!
|-
|-
| {{term|ai!}} || ow!, ouch!
| {{term|akta!}} || look out!
|-
|-
| {{term|akta!}} || look out!
| {{term|au!}} || ow!, ouch!
|-
|-
| {{term|bravou!}} || bravo!
| {{term|bravou!}} || bravo!
Line 58: Line 58:
|-
|-
| {{term|haloo!}} || hello!
| {{term|haloo!}} || hello!
|-
| {{term|he?}} || huh?
|-
|-
| {{term|hei!}} || hey!
| {{term|hei!}} || hey!
1,604

edits