4,735
edits
Chrysophylax (talk | contribs) |
Chrysophylax (talk | contribs) |
||
Line 229: | Line 229: | ||
| **ɬa-|| cow? || ? || West, Central ''ɬà'' || Agaw ''ləwi'', East ''lali, loon'', West ''ɬee'' || ? || ? || Akk. ''luʔum, luu''; Arab. ''laʔan''; Shehri (MSA) ''léʔ/lhóti'' | | **ɬa-|| cow? || ? || West, Central ''ɬà'' || Agaw ''ləwi'', East ''lali, loon'', West ''ɬee'' || ? || ? || Akk. ''luʔum, luu''; Arab. ''laʔan''; Shehri (MSA) ''léʔ/lhóti'' | ||
|- | |- | ||
|} | |||
===Lutz=== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
! colspan="2"| Proto-Afroasiatic !! colspan="5"| Reflexes | |||
|- | |||
! Form !! Meaning !! Berber !! Chadic !! Cushitic !! Egyptian !! Semitic | |||
|- | |||
| √b-k || to strike | |||
|- | |||
| √b-n || to build | |||
|- | |||
| √g-d || to be big | |||
|- | |||
| √m-t || to die | |||
|- | |||
| √s-n || to know | |||
|- | |||
| √d-m || blood | |||
|- | |||
| √f-r || flower, fruit | |||
|- | |||
| √l-s || tongue | |||
|- | |||
| √s-m || name | |||
|- | |||
| √s-n || nose | |||
|} | |} | ||